Vajna és Norbi járt jól, a devizahitelesek meg aggódhatnak

Minden jól alakult a héten a kormány szempontjából, de mégse annyira. Bár több bank bukik a devizahiteles-peren, azért van, amelyik nyerni tud, s akad ügy, amely eljut az Alkotmánybíróságig is. A magyar gazdasági csoda is épül – néha statisztikai okból is-, és úgy néz ki, az EU elfogadja a 2020-ig tartó magyar fejlesztési terveket – noha az eddig csak csöpögő pénzcsapok ettől még nem nyíltak meg jobban. De lesz új forintunk, nagyon sokért, és továbbá az is jó hír, hogy Andy Vajna spórolt félmilliárdot. A rossz, hogy rajtunk.

Az új tízezres
Konyhás István

Szeptember elsejétől két dolog biztosan változott. Egyrészt nem lehet már 1600 wattosnál erősebb porszívót forgalomba hozni (vagyis lassacskán kapni), ami az uniós energiahatékonyságot segíti, és nem árt a hazai gyáraknak. Másrészt Budapesten már csak sárga taxi közlekedhet hétfő óta, mert egy éves lett a tavaly bevezetett rendelet és lejárt a türelmi idő. A BKK a változásokat kedvezőnek ítélte, mondván mindenki nyugodtabban ülhet az autóba, bár az ő számaikból is kiderült: félezer hiéna, még ottmaradt az utakon. De, mint a taxis érdekképviseletek elmondták kevesebb taxis sem lett, (pedig ez volt a cél a sárgítással), így a változás biztos eredménye, hogy drágábban utazunk, és ezzel az olcsóbb taxistársaságok jártak rosszabbu

A jegybank ezen a héten se volt rest – bár Matolcsyék továbbra is kemény bírálatokat kapnak 200 milliárdos  közgazdászképzési programjuk miatt, mindez semmiben sem zavarja őket. Egyrészt nem igazán érdekli a jegybankot az ellenzék bármiféle vizsgálata (Matolcsy nem megy el beszámolni a költségvetési bizottságnak hétfőn), másrészt van más gondjuk is.

Bejelentették például a bankjegyek teljes cseréjének programját is. E szerint 2018-ig minden bankjegy megújul. Elsőként a tízezres, az új elvben szeptember elsejétől hivatalos fizetőeszköz, de ezt még igaziból senki sem láthatta. A jegybank is csak majd elkezdi a gyártást, az első új, lilább, sokkal több biztonsági elemet, de ugyanazokat a nagy képeket tartalmazó tízezresek decemberben jönnek, de valószínűleg csak jövőre fog a többség találkozni velük.

Közben azért kiderült, hogy a hazai növekedés igenis több ágazatra terjedt ki – például a mezőgazdaság nagyon belehúzott, ezért aztán visszamenőlegesen módosították az első negyedéves adatot. A kormány ünnepel – kár, hogy az elemzők szerint azért statisztikai okai is vannak az Európát leköröző 3,9 százalékban megállapított robosztus növekedésnek. Olyan hatások, amelyeket nehéz szűrni – mint például a kiskereskedelem látványos és gyors növekedése, ami hirtelen ért véget az egyik hónapról a másikra az idén nyáron. Az elemzők mindenesetre nem annyira bizakodók már, Európa ugyanis lassulni látszik, és ez a magyar konjunktúrára is rossz hatással lesz – az uniós jegybank például ismét vágott egyet a kamaton, hogy némi erőt pumpáljon a gazdaságba.

Magyarországon ezt a szerepet az uniós támogatások tölthetnék be. Ez ügyben a jó hír, hogy múlt héten sikerült megállapodni az Európai Bizottsággal a 2020-ig tartó időszak fejlesztési pénzeinek elosztásáról, a rossz azonban az, hogy a pályázatokra még vagy várni kell egy darabig, vagy saját kockázatára finanszírozhatja azokat a magyar kormány. A héten ugyanis kiderült, hogy nem mindenre bólintott rá az EU, és egyáltalán nem nyitotta teljesen meg a mostanáig csak csöpögő pénzcsapokat. Részben ezzel is indokolták például, hogy visszafújták az M0-s felújításának újabb szakaszát, holott a hírek szerint ezzel más gond is volt: a Közgép ugyanis eléggé előnyös helyzetben volt a pályázat során – márpedig mostanában Simicska Lajos érdekeltségeire rájár a rúd.

Nemúgy az Andy Vajnához kötött vállalkozásokra: most egy újabb rendeletmódosítás hozott félmilliárdos megtakarítást a nevével fémjelzett kaszinócégnek – és legalább ekkora bevételkiesést a költségvetésnek. De legalább nem lesznek Nemzeti Italboltok – legalábbis az újabb cáfolatok szerint (bár az ágazati szereplők azt is mondják, azért a kormány valahogyan csak hozzányulna az égetett szeszes italokhoz a közeli jövőben, mert tetszik neki az a piac is). A kereskedelem jó üzlet, ezt bizonyítja, hogy Schorbert Norbi és az Update európai terjeszkedésbe fog, és ehhez Andre Agassit nyerte meg reklámarcnak, miközben a tőzsdén toboroz befektetőket.

A hét persze a devizahiteles perekkel és az ezzel kapcsolatos kormányzati ígéretekkel és fenyegetőzésekkel telt (a kabinet tavaszi forintosítást, és februári kártérítést látott lehetségesnek), mindaddig, míg nem nyertek két körben a bankok. Egyrészt azzal, hogy volt olyan pénzintézet, amelynek szerződését mégiscsak tisztességesnek látta a bíróság, másrészt meg azzal, hogy egy ügyben csak az Alkotmánybírósághoz fordult a bíró, mert úgy látta: kevés az idő a bonyolult kérdések megtárgyalására. Mindez akár kitolhatja az időpontokat is, bár a kormány nem áll annyira rosszul. A határidőre 79 bank támadta meg a törvényt bíróság előtt, bizonyítani kívánván tiszteségét. Negyedük (19 pénzintézet) egyből elvérzett a formai rostán: 60 per maradt, amelyből eddig tízben döntöttek, hétszer az állam javára, két esetben részben a bankoknak, egy esetben pedig az Alkotmánybírósághoz fordult a bíró. Kérdés, mi lesz a jövő héten: akkor jönnek a nagybankok sorra, és kiderül, hogy megvárják-e az Alkotmánybírák döntését a többi ügyben is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.