Erre költi a jegybank a pénzünket

Külföldi tanulmányutakat, konferenciákat, kutatási programokat támogatnak egyebek mellett az MNB alapítványai. Egy-egy PhD-hallgató három év alatt több mint hétmilliót kaphat.
Elérhetőek a Magyar Nemzeti Bank honlapján azok az ösztöndíjprogramok, pályázatok, amelyeket a jegybank alapítványai hirdettek meg közgazdász kutatóknak és egyetemi hallgatóknak. Például a Pallasz Athénéről elnevezett három alapítvány egyenként négy-hat területen kínál támogatást a pályázóknak.

A Pallas Athéné Domus Animae alapítvány PhD kutatói programjára – amely 6-12 hónapos ösztöndíjat kínál a 2014-15-ös akadémiai évre – jelentkezhetnek bármely, magyarországi PhD-képzésben részt vevő közgazdász doktoranduszok. Az alapítvány egy másik ösztöndíja, amelyre pályázhatnak egyetemi hallgatók, doktoranduszok és fiatal kutatók, legfeljebb hat hónapos külföldi tanulmányutat támogat, maximum kétmillió forinttal.

Az alapítvány emellett ötvenmillió forintos keretösszegből támogatja tankönyvek, szakkönyvek, ismeretterjesztő könyvek, tanulmányok kiadását. A pályázók a kiírás szerint tudományos fokozattal rendelkező szerzők lehetnek és olyan könyvkiadók, amelyek "már bizonyították, hogy fontos szellemi műhelyt alakítottak ki". A pályázatokat a benyújtástól számított egy hónapon belül elbírálják.

Az MNB másik alapítványa, a Pallas Athéné Domus Scientiae PhD-ösztöndíjprogramot hirdet, amelynek összege három éven át havi kétszázezer forint. A támogatás 12 hónappal meghosszabbítható. Az ösztöndíj jogosultja vállalja, hogy az első két évben hetente egynapos intenzív képzésen vesz részt az MNB épületében, és részt vesz az alapítvány által szervezett előadásokon és konferenciákon.

Az alapítvány egy másik ajánlata egy kutatói mobilitási program, amellyel a PhD-fokozattal rendelkező kutatók és doktoranduszok külföldi útjait – konferenciákon való részvételt és a külföldi kutatókkal való személyes kapcsolattartást – támogatják.

A harmadik alapítvány, a Pallas Athéné Domus Concordiae határon túli PhD kutatói programot írt ki. Feltétel, hogy "a pályázó kutatási területe a határon túli, magyar lakta területek gazdasági viszonyaival, kilátásaival, illetve a Kárpát-medence, mint történelmi régió gazdasági integrációjával illetve kitörési lehetőségeivel legyen kapcsolatos". A pályázat időtartama 6-12 hónap, összege havi 250-500 euró a pályázat tartalmától függően.

Ugyanez az alapítvány hirdette meg a határon túli kutatói mobilitás programot. Ennek keretében határon túli magyar kutatók – PhD-fokozattal rendelkezők vagy PhD-képzésben részt vevők – pályázhatnak támogatásra egyszeri rendezvényen való részvételhez vagy legfeljebb hat hónapig tartó külföldi kutatáshoz.

Az alapítványoknál emellett lehet pályázni konferenciák – köztük diákkonferenciák – és kurzusok megtartására, valamint szakmai versenyek megrendezésére.

Matolcsy Görgy jegybankelnök a napokban egy interjúban azt mondta, hogy a jegybank saját közgazdasági képzéseket indít, amelyek nem a "bukott neoliberális tanokat hirdetik", a Magyar Nemzeti Bank mind a négy, már működő alapítványa pedig az oktatási rendszer erősítését célozza. Matolcsy azt követően nyilatkozott a Vs.hu-nak, hogy a HVG múlt csütörtökön azt írta: az MNB a magyar felsőoktatás éves állami támogatásának mintegy másfélszeresét, kétszázmilliárd forintot adott saját, az unortodox tanok oktatására létrehozott alapítványainak.

Balog Ádám, az MNB alelnöke egy keddi interjúban ugyanakkor kifejtette, hogy a jegybank által közgazdászképzésre elkülönített kétszázmilliárd valójában egy vagyon, amelynek csak a hozamaiból, évente legfeljebb öt-tízmilliárd forintból gazdálkodhatnak a jegybank alapítványai.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.