Mi indokolta, hogy a szenátus a hallgatókat olyan tagsággal ruházza fel, amelyre azok esetleg nem is tartanak igényt? Erre a kérdésünkre a DE azt a választ adta: „Célunk, hogy egyetemünk polgárai tanulmányaik mellett az egészségtudatosság és a sportszerető egyetemi közösség iránt is elkötelezettek legyenek.
|
A Nagyerdei Stadionban tartják majd a felduzzasztott létszámú sportkör „közösségteremtő gálaműsorát" Reviczky Zsolt / Népszabadság |
A DE szenátusa a hallgatói önkormányzat előterjesztésére döntött arról, hogy a fiatalok közösségépítése, a sportolási lehetőségek kiterjesztése, általánossá tétele érdekében támogatja, hogy minden nappali tagozatos hallgató egységesen hozzáférhessen ezekhez a lehetőségekhez".
De mi lesz azokkal, akik nem akarnak sportköri tagok lenni? „Ha valaki tiltakozik a sportköri tagság keretében kapott szolgáltatások és ingyenesen juttatott termékek ellen, illetve nem akar a DE ezen közösségéhez tartozni, az töröltetheti magát a tagsági listáról. Ez esetben (...) nem vehet részt ingyenesen olyan eseményeken, amin a tagok igen, nem kap ingyenes – egyetemi arculatos – terméket, nem kapja azokat a kedvezményeket, amiket a tagok igen".
Vagyis azt azért megengedi az egyetem, hogy a kötelező beléptetés után – a megfelelő iratok kitöltése, szabályszerű benyújtása után – kiléphessen az, aki nem akar tag lenni és fizetni.
A pénz felhasználásáról azt mondták: azt az egyetem kiegészíti és a sportköri rendszer működtetésére fordítja. Az pedig érthetetlen, hogy az intézmény miért említette válaszában „ingyenes" egyetemi arculatos termékeket, ha egyszer azok árát a kötelező tagdíjjal együtt befizetik. A hallgatóknak küldött tájékoztatóban ugyanis az áll:
„Minden nappali tagozatos hallgató sportköri taggá válik, melynek velejárójaként minden második szemeszterben az egyetem és az egyetemi sportklub jelképeit megjelenítő felsőruházati termékre, egy nagyszabású, a debreceni Nagyerdei Stadionban megrendezendő, közösségteremtő gálaműsoron való részvételre, valamint az egyetemi sportlétesítmények tanórán kívüli idősávokban való használatára jogosult. Minden tag jogosult a nagyerdei fitneszközpontban is a Sportdiagnosztikai, Életmód és Terápiás Központban kedvezményes szolgáltatásokat igénybe venni. A sportköri tagság szemeszterre vetített díja a fenti szolgáltatások és termékek részbeni ellenértéket is magában foglalja".
Vagyis úgy tűnik, az egyetemen valakik nagyon jó üzletet szimatolnak abban, ha a hallgatókkal és dolgozókkal évente több száz milliót fizettetnek be sportköri tagság címén. Ilyen mennyiségben már érdemes szerződést kötni (komoly jutalék fejében) az említett termékeket gyártó cégekkel. Nem beszélve a látogatottsági hiánnyal küszködő Nagyerdei Stadion kisegítéséről.
Habár az egyetem azt a választ adta, hogy „a tagdíjból befolyt pénz nem kapcsolódik a felújított nagyerdei stadionlétesítményhez", ezt éppen a hallgatóknak küldött levél cáfolja a „közösségteremtő gálaműsor" említésével. A bevételgenerálás mellett ennek azért van jelentősége, mert a közpénzből megépült, 20 ezer fős stadion látogatottsága focimeccseken elenyésző – viszont jól fog mutatni a fotókon, ha meg tudják tölteni 20 ezer egyetemistával.