Az új tízezrest decembertől kezdik el gyártani, de már most hivatalos fizetőeszköz – valószínűleg 2015-től találkozhatunk majd belőle egyre többel. A váltás oka technikai: az új bankjegy jobban védett hamisítás ellen, és a készpénzt kezelő gépek is jobban és könnyebben ismerik fel.
A legnagyobb fejlesztés mindezek közül a szélesebb és címletjelet is tartalmazó, vagyis „egyedi" hologramcsík és biztonsági szál: nem lehet ezentúl a kétezrest átmosva tízezrest kreálni. Igaz: a hamisítás ma már nem akkora probléma, mostanában éppen a mélyponton van a forintgyártás, bár a veszély egyre nagyobb. A készpénz iránti igény folyamatosan nő ugyanis, tavaly óta 21 százalékkal több a fizikai készpénz iránti igény, ma már a GDP 10 százaléka található pénztárcákban, kasszákban, páncélszekrényekben vagy párnacihákban, ami új rekord. (A jegybanknál kerülték azt, hogy az okokat magyarázzák: a tranzakciós illeték bevezetése el se hangzott, szerintük az alacsony betéti kamatok vezethettek el eddig.)
A jegybank az új tízezressel indít készpénzcsere programot, a terv szerint 2018-ig az összes bankjegy megújul. Ez Gerhardt Ferenc alelnök szerint azért időszerű, mert a jelenlegi készpénzsorozatot 1997 és 2001 között bocsátották ki és a jegybanki gyakorlatban a megújítás 10-15 évente következik. Az erre vonatkozó tervek már 2009 óta (vagyis hat éve) készülnek a jegybanknál, azonban mégis az új vezetés látta elérkezettnek az időt – persze függetlenül attól, hogy lesz-e euró Magyarországon vagy sem. Egy közeli euróbevezetés esetén nincs értelme a pénzcserének, amely 6-8 milliárdos többletkiadással jár.
Gerhardt Ferenc mindenesetre arra a kérdésre, hogy a cseréből lehet-e következtetést levonni az euró bevezetésének időpontjára (vagyis, hogy azért ez alapján 10-15 éven belül nem valószínű), azt mondta, hogy jelenleg nincs céldátum. Vagyis nem kell messzemenő következtetéseker levonni abból, hogy 2018-ig megújítja a pénzt a jegybank, ami még jó tíz évig biztosan megfelelő lehet a célnak. Az alelnök szerint akkor kell a kibocsátási programot újragondolni, ha megszületik a döntés az euró bevezetéséről.
|
Még nincs forgalomban, de már gyűrött a sarka Fotó: Konyhás István |
A bankjegyek megújítása valóban időigényes folyamat, például az 1999-ben kivont lila Ady-s ötszázast és a zöld Bartókos ezrest még 2019-ig beváltja a jegybank. Az 1946-ban először kibocsátott forint bankjegyek több mint ötven éven át voltak forgalomban változatlan formában, és épp az első tízezressel kezdtek új sorozatot 1997-ben. Most ezt cserélik le, hivatalosan azért mert ez kerül a gyártásba, és nem amiatt, mert ez a leginkább hamisított bankjegy.
Azt nem árulták el, hogy a cseresorozatban melyik bankjegy jön majd ezután, de annyit tudni: a régi tízezresekkel még bőven lehet majd fizetni, a kivonásukról később döntenek.képalá Fotó: