Lencsés Károly: Alternatíva
Alternatív választási bizottságot alakít a demokratikus ellenzék – jelentette be az Együtt 2014–PM, a DK és az MSZP. A hivatkozott ok: a fékek és ellensúlyok rendszerének e ciklusbeli totális felszámolása a választások tisztaságát is veszélyezteti. A felkért tekintélyes szakemberektől ugyanakkor nagy csodát nem érdemes várni, hiszen egy (most már) civilekből álló grémiumról van szó, amelynek nem lesz hatósági jogköre, sem infrastruktúrája, de pénze sem.
A testület tagjai így nagyjából ugyanazokhoz az adatokhoz férhetnek majd hozzá, mint bárki más. Az információkból viszont bizonyosan nem ugyanazt fogják kiolvasni, mint egy átlagember, mert közülük négyen maguk is évekig részt vettek a választások lebonyolításában, a bizottság ötödik tagja pedig vezető ügyészként volt a törvényesség őre. Felismerik, ha hibás a rendszer, vagy rosszul működtetik.
Igaz, megkérdőjelezhető az új rendszer egésze, mert a Fidesz úgy írta át a választási szabályokat, hogy azok a kormányoldalnak kedvezzenek, de még a választókerületeket is igyekezett a párt a saját képére formálni. Ezzel ma már sok mindent nem lehet kezdeni.
A közelmúltban elfogadták a választási eljárási törvényt is, amelyben ugyancsak akadnak vitatható pontok. Például: ősszel a kétharmad dönthet majd a Nemzeti Választási Bizottság tagjairól, akiknek a mandátuma egészen 2021-ig szól. Így a következő két parlamenti voksoláson vélhetően (egy)pártmegbízottak őrködnek a választások tisztasága és törvényessége felett.
A törvény a választások átláthatósága és ellenőrizhetősége tekintetében is visszalépést jelent. Nem szabályozták, hogy a voksolást követően milyen adatokat kell nyilvánosságra hozni – erről kormányrendelet készül –, a külföldi szavazatok számlálását állami emberekre bízzák, akik tevékenysége fölött nem lesz komoly külső kontroll. Nem tudni, miért kell az urnazárást követően tizenkilenc napot várnunk arra, hogy megtudjuk, mi lett az eredmény. Eddig pár óra elég volt.
Nem meglepő, hogy az ellenzékben súlyos kételyek merültek fel. A jogszabályokat azonban a legfelkészültebb szakértői csapat sem tudja átalakítani. Erőteljes civil kontrollt viszont gyakorolhat. Valószínűleg hitelesebb szakmai észrevételeket fogalmazhatnak meg, mint azok a politikusok, akik maguk érintettek, ezért hajlamosak túlzásokba esni. Az alternatív választási bizottság őrkutya szerepre bizonyosan alkalmas lesz. A választásokig még rendeletek sorát kell megalkotni, és nem baj, ha már ekkor is figyel valaki e részletekre. Arra is, hogy a kormányoldal legalább a maga diktálta játékszabályokat betartsa.
Markánsan reagált a bizottság létrehozásának hírére a Fidesz. A „maffiabaloldal” által önkényesen kinevezett és illegitim alakulatok veszélyeztetik a választások tisztaságát, a magyar demokráciát – tudatták. Vajon mi tartanivalójuk lehet öt, köztiszteletben álló szakembertől, hogy azonnal bemocskolják őket?