Mint arról már beszámoltunk, Vaszily szeptember elején kezdett rendteremtésbe: első lépésben felügyelete és ellenőrzése alá rendelte az osztályt és alszervezeti egységeit, majd vasárnap megvált a két vezetőtől, másnap pedig ki is nevezte az új biztonsági főnököt.
Ebben a Médiatanács támogatását is élvezi, amely a szervezeti átalakítást szeptember 26-i döntésével még az MTVA működési szabályzatába is átvezette. A médiahatóság elnöke, Karas Monika pedig a napokban véglegesítette Vaszily kinevezését is. Az Index és az Origó korábbi vezetője tavaly augusztus óta mostanáig megbízott vezérigazgatóként dolgozott.
Úgy tudjuk, a közmédiát a nagy strukturális átalakítás és leépítések idejében irányító Böröcz István hívta a most leváltott két vezetőt az MTVA-hoz. Egyébként Kovács és Tarjányi a korábbi üzemeltetési igazgató alatt dolgozott. Márpedig Vas Imre érintett a lehallgatási botrányban. Március végén egy beázás után rejtett mikrofonokat találtak Vaszily Miklós szobájában, s felvevőkészüléket a vezérigazgatói kabinetvezető Enyedi Csaba irodájában, Vas szekrényében pedig egy hang- és képfelvétel készítésére alkalmas eszközt.
A 168 óra augusztusban arról írt, hogy Vast még a helyszíneléskor megkérdezték a rendőrök, miért volt szükség a készülékek beszerelésére, mire az üzemeltetési igazgató azt állította, az eszközök telepítése „magasabb célokat" szolgált. A 444.hu oknyomozó cikke szerint a készülékeket csakis belső ember telepíthette feltehetőleg politikai okokból. Vas korábban Várhegyi Attila, egykori fideszes pártigazgató kabinetfőnöke volt, Várhegyi pedig évek óta a közmédia egyik legbefolyásosabb személyisége, az MTVA tanácsadója.
A lehallgatási botrány azért is kínos, mert a közmédia nemzetbiztonságilag védett intézmény, az Alkotmányvédelmi Hivatalnak felhatalmazása van az objektumok védelmére. Megkérdeztük a vagyonkezelő alapot, hogy kit nevezett ki új biztonsági főnöknek, de azt mondták, hogy nevét csak később közlik.