Ha megversz is...
Szombati számunkban találkozhatott a kedves olvasó annak a két tolnai rendőrnek a történetével, akiket hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás vádjával első fokon pénzbüntetésre ítéltek, de szolgálati viszonyukat meghagyták, azóta is a korábbi körzetükben dolgoznak. A gondjaikra bízott három falu lakossága több száz aláírással támogatta őket, pénzbüntetésük fedezésére gyűjtést indítottak.
Nagyon megértem tolnai polgártársaimat. Három szegény faluban, ahol a kísértés is nagy, a kis érték is nagy, és igen nehéz a becsületes emberek élete, igazi kincs két szorgalmas, eredményes rendőr, akikben megbíznak az emberek, romák is, nem romák is.
Hanem ez mégiscsak borzasztó. Gondoljuk meg! Nem azért álltak ki polgártársaink a rendőrök mellett, mert biztosak benne, hogy nem követhették el a bíróság által bizonyítottnak ítélt (és nagyon enyhén büntetett) bántalmazást. Nem is azért, mert úgy vélik, nincs más eszköz, mellyel meg lehet akadályozni egy bűnözőt a bűnözésben. A rendőrök a gyerekülések hiánya miatt jártak el a családjával autózó, sokszorosan büntetett férfi ellen, akit korábban is sikerült elítélgetni, meg azóta is elkapták – hisz most is börtönben ül –, és szó sem volt róla, hogy ehhez törvénytelen eszközöket kellett volna alkalmazni.
Az aláírók úgy érzik, hogy akkor vannak biztonságban, ha a rendőr nyugodtan, komolyabb következmények nélkül püfölheti, akiről azt gondolja, rászolgált. Visszahoznák a jogállam előtti korokból az önbíráskodás kultúráját, a testi fenyítést, s lemondanak az intézményes garanciákról. Elég garancia nékik a rendőr személye. Így vezeti el polgártársainkat a biztonságvágy önmaguk kiszolgáltatásához. Erre épít a (sajnos nem csak a Jobbik által képviselt) csendőrkultusz. Ez azon a hazugságon alapul, hogy a csendőr a becsületes embereket védte, a becsteleneket pofozta. Tetszőleges mennyiségű történeti forrással igazolhatjuk, hogy az olyan szegény emberek, mint amilyenek ezt a petíciót aláírták, a tetteiktől függetlenül, pusztán társadalmi állásuknál fogva mindig ki voltak téve a csendőrpofonoknak, a megaláztatásnak, a rettegésnek. Minden népi író tudta és megírta ezt, akinek a nép kiszolgáltatottsága fájt.
Ez a törvénysértést pártoló akció nem csupán a nép hangja. A törvényesség őrei ösztönöznek épp a törvénysértés pártolására. Az aláírásgyűjtést nem akárki, hanem egy polgármester kezdeményezte. De ez semmi: a megyei rendőrkapitány maga nyilatkozta, hogy ő büszke a szakszerűen és határozottan eljáró rendőrökre, s kifejezetten ilyen magatartást vár el tőlük. Olyat, amilyet az erre hivatott hatóságok, az ügyészség, majd a bíróság törvénysértőnek nyilvánított.
Olyan nincs, hogy egy közösség zéró toleranciát követel a bűnüldözésben, de a rendőri bűnöcskéket tolerálja. Elvárja, hogy a rendőr az ellopott kisfejszének is utánamenjen, de elnézi, hogy szükségtelenül összeverjen egy embert. Vagy-vagy. Ez az egyenlőtlen tolerancia működik nagyban is. Így oszlik meg a 2006-os Pest törvénysértő rendőrei és tüntetői között is a közvélemény, ahelyett, hogy egy mércével, egységesen mérné őket: a törvényességével.
A jog garanciáiról nem lehet alkalmilag lemondani. Ha egyszer lemondunk róluk, soha, senkivel szemben nem számíthatunk rájuk. Ahol jó rendőr verhet rossz embert, ott bármely rendőr verhet bárkit. Bármelyikünket.