Kegyelemdöfés a demokráciának

Arról számolnak be a lap augusztus 31-i számában, hogy egy sajtónyilatkozata szerint a dilettáns alkotmánybarkácsoló testület doyenje az új „tákolmányban” miniszterelnöki jogkörbe adná a Legfelsőbb Bíróság elnöke, az ombudsmanok és a legfőbb ügyész „kinevezési jogát”, tehát nem is csak a jelölését. (Boross több hatalmat adna a kormányfőnek)

Ezzel Boross Péter olyan jogokat adna alkotmányosan a miniszterelnök kezébe, amelyeket informálisan már ma is ő birtokol. Mivel az államelnök az ő kreatúrája, aki már nyilvánosan lemondott minden önálló jogáról, e tisztségekre nyilván azokat fogja jelölni, akik nevét a miniszterelnök a fülébe súgja, a parlamenti szavazógép pedig úgyis érvényesíti vezére akaratát. Ami pedig „bizonyos szintig a katonai vezetőket”, vagyis a tábornokokat illeti, őket eddig is a miniszterelnöktől soha nem független honvédelmi miniszter javaslatára nevezte ki az államelnök.

Ugyanakkor az újságíró egyetlen szó megjegyzés nélkül hagyja a Boross Péter legdermesztőbb megjegyzését: „a bírói igazgatás tárcafeladat”. Boross tehát a bírói függetlenséget, a demokrácia legeslegutolsó védvonalát is kikezdené az új „tákolmányban”. A bírói igazgatás ugyanis a bírák és bírósági tisztségviselők (tanácsvezetők stb.) kinevezését, jutalmazását, esetleges fegyelmezését, eltávolítását jelenti. Ha ez „a tárca”, vagyis a mai egyeduralmi kormányzati rendszerben közvetve a miniszterelnök kezébe kerülne, azzal az esélye is megszűnne a bírói, bírósági függetlenségnek, a kormánytól, pártpolitikától független ítélkezésnek. Ez megadná a demokráciának a kegyelemdöfést.

És a Kedves Vezető (copyright Föld S. Péter) ilyen figurákra bízza az alkotmány újrafogalmazását. Nyilván mert ez felel meg az ízlésvilágának.

Válas György Budapest

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.