Miért pont Varsóban kezdett Orbán?
Közzéadták a tárgyalások tényét, na meg azt, kikkel találkozott, hogy miről beszéltek. Egyébként ezek fontos dolgok. Én azt hiszem, felesleges hátsó szándékokat keresni az orbáni út mögött, és kár méricskélni a neki szánt protokollt. Annyi, amennyi kellett.
Elfogadom, hogy azért ment első számú alvezéreivel Varsóba, hogy onnan tapasztalatokkal, s a baráti támogatással megerősítve menjen tovább Brüsszelbe. Lengyelország most jó hely. Gazdaságát alig rendítette meg a válság. Ugyan vannak adósságproblémái és az infláció is meghaladja a vártat, de a gazdaság növekedése meggyőző. És ez olyasmi, amit feltehetően a Fidesz is szívesen követne.
A lengyelek a V4 legnagyobb és legerősebb állama, tekintélyes piac, komoly haderővel büszkélkedő majdnem középhatalom. A társadalom túlélte a sokkot, amelyet elnökének és elitje egy részének elvesztése okozott április 10-én. A jó viszony velünk hagyományos. Kivel demonstrálja Orbán regionális elkötelezettségét? A békétlenkedő szlovákokkal vagy a visegrádi eszmétől húzódzkodó csehekkel? Romániába azért mégsem mehet elsőre...
Lengyelországot a jobboldal kormányozza. Most egy liberális középjobb irányzat vezeti az országot. De Donald Tuskkal megérthetik egymást, már csak azért is, mert mindkettejük szenvedélye a labdarúgás, és a futball taktikájával és módszereivel szívesen élnek is a politikában. Orbán kaphatott a lengyelektől elvi és érzelmi támogatást, miközben azt is demonstrálhatta, hová nem megy első útján. Nem ment Brüsszelbe, hiszen az EU fővárosán kívül is van élet.
Kihagyta Berlint, hiszen ő nem német csatlós. Párizsban már volt. Rómába és a Vatikánba talán menne, de nem plagizálhatja Medgyessyt. Moszkva nem is jöhet szóba, Washington meg ugye nehézkes úti cél. A demonstratív első látogatás kiválasztása összetett diplomáciai feladat. Eredménye a hazai érdeklődő közönségnek és az itt állomásozó diplomatáknak szól. A világsajtó közönye várható volt.
Épp az Orbán-vizit napján tették közzé a lezuhant elnöki kormánygép pilótái utolsó beszélgetésének szövegét. Tart a választási kampány. Orbán találkozott Komorowski szejmelnökkel, és Ka czynski ellenzéki pártvezérrel, a 20-i elnökválasztás főszereplőivel. Az utóbbi a tragikusan elhunyt elnök ikerfivére.
A két Kaczynski által képviselt nemzeti-konzervatív-vallásos hangvételű eszmeiség otthonos a mai Fideszben. Tusk viszont sok olyan politikai döntéséről számolhat be, amely meglepheti a magyar kormányküldöttséget. Például azzal, hogy Marek Belka közgazdászt jelölték a nemzeti bank élére. Ő volt a lengyel Bajnai. A baloldaliak, akik jelölték, alaposat buktak két egymást követő választáson is. Belka azonban nem.
Tusk politikájával igyekezett minimálisra csökkenteni a lengyel–lengyel belháborút, kulturális viadalt. Eredményei magukért beszélnek.