Simor tisztességes ajánlata
Diana és David nagy szerelemben élt együtt, ám egy napon rádöbbentek: anyagilag teljesen tönkrementek. A pénzüket Las Vegasban próbálták megduplázni, de a szerencsejáték nem jött be. A kaszinóban azonban felfigyelt Dianára egy sármos férfi, aki 1 millió dollárt ajánlott fel a lánynak egy együtt töltött éjszakáért. A „Tisztességtelen ajánlat” ugyan alapjaiban forgatta fel a pár kapcsolatát, de megfontolandó volt, mert pénzügyi menőövet nyújtott nekik. Eddig a film.
A valóságban Orbán Viktor miniszterelnök és mi, magyarok vagyunk a bajba jutott pár, Simor András jegybankelnök pedig a milliomos, aki egy olyan ajánlattal állt elő, amelyet ugyan nehéz elfogadni, de végső soron hozzásegítheti Magyarországot az EU/IMF védőhálóhoz.
Történt, hogy a jegybank elnöke levelet írt Orbán Viktor miniszterelnöknek, amelyben felajánlja, hogy a jövőben havonta mindössze egyetlen forintot vesz fel fizetéséből, ha az EU/IMF megállapodás gátját képező, a jegybanki függetlenséget sértő intézkedéseket az EU jogszabályainak megfelelően rendezi a kormány. Kéri, állítsák vissza a 2010 szeptembere előtti állapotokat, a jelenlegi kétmillióról emeljék vissza a korábbi 8 millió forintra a jegybankelnöki fizetését, cserében ő 2010 szeptemberéig visszamenőleg, egészen a mandátuma lejártáig ebből csupán havi egy forintot tart meg, a többit felajánlja hátrányos helyzetű közgazdász hallgatók képzésére.
Orbán Viktor szemszögéből nézve ez egy tisztességtelen ajánlat, hiszen ő Simor András 8 millió forintos jegybankelnöki fizetését a leghatározottabban kifogásolta és támadta kormányra kerülése után. Számára tehát elvi kérdés, hogy nem állíthatja vissza a korábbi magas összeget. Ha megtenné, szavahihetetlenné válna. Ráadásul nehéz lenne fenntartani egyik fő ellenségéről, Simor Andrásról festett képet, miszerint pénzéhes bankár lenne, aki képtelen lemondani a „pofátlan jövedelméről”. Ha azonban nem fogadja el az ajánlatot, hanem fenntartja az EU által kifogásolt, a fizetés negyedelésével a jegybank függetlenségét lábbal tipró jogsértést, az esélyét is eljátssza annak, hogy pénzügyi védőhálót tartsanak Magyarország alá a nemzetközi szervezetek. Nem beszélve arról a több mint bruttó 230 millió forintról, amitől a hátrányos helyzetű közgazdász hallgatókat fosztja meg.
Simor András azt írja: „Ahogyan azt többször is kifejtettem, számomra a jegybanki döntéshozók fizetésének ügye soha nem a pénzről, hanem a jegybanki függetlenség megvédéséről, a jogszerűség maradéktalan betartásáról és helyreállításáról szólt. Ugyanakkor hiszem azt is, hogy hazánk érdeke az, hogy mielőbb hozzáférhessen az ország biztonságát garantáló nemzetközi pénzügyi védőhálóhoz.”
Lehet, hogy a jegybankelnök fafejű, mert konokul ragaszkodik valamihez, aminek nincs létjogosultsága a mai Magyarországon. De az is lehet, hogy egyszerűen csak tett egy tisztességes ajánlatot, amit meg kellene fontolni. Ráadásul ő még egy éjszakát sem kér cserébe.