Miért találtuk meg a Klubrádió-kapcsolót?
A történetek egyre szaftosabbak lettek, miközben a technikai bakinak volt mindkét esetben szerepe abban, hogy Gyurcsány mondandója nem juthatott el időben a nagyérdeműhöz.
Abból, hogy megtaláltuk a Miniszterelnökségen a klubrádiós kapcsolót (még fotót is mellékeltünk hozzá), természetesen egy szó sem volt igaz. Miként cikkünk további állításai is légből kapottak voltak. Hazudtunk, mint a vízfolyás. E tekintetben egy cseppet sem különböztünk a kampányt folytató pártok kommunikációs csapataitól. Annyi a képtelen állítás Paksról, a rezsiköltségekről, a munkanélküliség alakulásáról, és ezen állításoknak oly kevés közük van a valósághoz, hogy nyugodt szívvel poénkodhattunk a kormányzati hatalom által meghonosított elnémító kapcsolóval. Melyet többen komolyan vettek. Olyan is akadt, aki elhitte.
Nem viccelni akartunk, ahhoz ez túl olcsó lett volna. Azt próbáltuk modellezni, milyen az, amikor a képtelent és az elképzelhetetlent a valóság részeként állítjuk be. A kormány tenyeréből csipegető állítólagos közmédia világában ez mindennapos. Ott a hír már kiment a divatból, csak a pártvezetőknek kedves események, nyilatkozatok számítanak. Meg a Gyurcsány/Bajnai/Mesterházy triót mószeroló vegyesműfajok. Amelyek igazságtartalma nagyjából annyi, mint szándékos hazugságokat tartalmazó cikkünkben a tévéadást mákosító Poppy 2014-nek.
Ez azonban csak az egyik része a dolognak. Olvasóink érdeklődését természetesen felkeltette a politikai ellenfél lekapcsolásának motívuma. Erre a Fidesz-hatalom mindenféle konkrét kapcsoló nélkül is kapható. A törvényt hajlandók voltak a saját púpjukhoz igazítani azért, hogy a választásokon a saját elgondolásuk szerint pozicionálják jelöltjeiket. Az ellenzéki jelöltek nem juthatnak olyan felületekhez, hirdetési lehetőségekhez, mint a kormánypártiak, nem szerepelhetnek a kormányhű tévékben, rádiókban, ami nagyjából azt jelenti, mintha lekapcsolták volna őket.
Az orbáni rendszer visszarepítette az országot az ötvenes-hatvanas évek kommunikációs világába, az ellenvéleménynek nincs tere, az előtérben csak az szólhat, aki a vezérelvet ajnározza. Kapcsoló úgy, ahogyan mi írtuk, nem létezik, de a lekapcsoló módszer hétköznapi technikáit gondosan kidolgozták. S ennek kétségkívül lehet szenvedő alanya a patás ördögként ábrázolt Gyurcsány Ferenc, illetve az, aki őt támogatja.
Ez is oka lehetett annak, hogy oly sokan felkapták a fejüket kamu-közleményünkre. Melynek közzétételekor nem jeleztük, hogy ez csak játék.
Most viszont jelezzük, hogy a kísérlet véget ért.