Kötésig
Két dologgal ekkor még nyilván nem volt tisztában Balázs Péter. Az egyikkel nem is lehetett: Barack Obama csak valamivel később ítélte el "a demokratikusan választott kormány erőszakos megdöntésére irányuló törekvéseket, és nyilvánította ki (vélhetően nem függetlenül saját példájától) az "első indián elnök iránti" szimpátiáját. A másik zavaró elemről viszont a magyar diplomácia éppenséggel ekkor már tudhatott volna, ha veszi hozzá a fáradságot. Hiszen a "Rózsa-végrendelet" létezésének a ténye nem volt titok - a kazetta tartalmának megismerése a külügy számára aligha jelenthetett volna gondot. Akkor talán kimaradtak volna a miniszteri nyilatkozatokból bizonyos inszinuációk, például, hogy La Paz "kipécézte a magyarokat".
Ma már tudjuk, hogy - legalábbis Rózsát - nemigen kellett kapacitálni arra, hogy vállalja a bolíviai "szabadsághős" szerepet. Elment ő magától is egészen Santa Cruzig.
Kiábrándító persze, ahogy a bolíviai belpolitika fő aktorai most saját céljaik szolgálatába próbálják állítani a történéseket. Mindebből kifelé főleg annyi látszik, hogy mind a kormányzat, mind az ellenzék verzióját nehéz komolyan venni, állításaikat pedig nem lehet automatikusan készpénzként kezelni. A fő felelősség nyilván a kormányzaté, amely nyíltan és gusztustalanul a politikai ellenfelekkel való leszámolásra igyekszik felhasználni a Rózsa-ügyet (beleértve a Kepes-féle kazettát), és a készülő per koncepciós jellege egyáltalán nem zárható ki e pillanatban. Baljós jel, hogy Morales már kiutasítással fenyegeti az egyik nemzetközi emberjogi szervezetet. Márpedig aki ilyesmin töri a fejét, az a tapasztalatok szerint egyéb galádságokra is képes szokott lenni.
Ha most tényleg a bosszúvágy, az ellenzék ellehetetlenítésének szándéka kerekedik felül La Pazban, akkor a bolív kísérletre nyugodtan keresztet lehet vetni - Morales ezzel diszkreditálná mindazt, amivel eddig szimpátiát vívott ki a világ - mondjuk így - progresszívebb felében. Rubikont lép át, s onnantól Bolívia már a deformálódott, kisiklott baloldali ihletésű társadalmi kísérletek sorát fogja gyarapítani.
De itt még nem tartunk. Magyar szempontból már az is értékelendő: La Paz láthatóan visszafogta a gyeplőt, a legutóbbi napokban már nem vádaskodott, s kiadta Magyarosi Árpád holttestét. Ez is valami. S egyszer még visszaállhat az eredeti ideális állapot, amikor újra semmit sem jelentünk egymásnak.