A demokrácia ára
Az állam állapította meg a gazdaság és a társadalom fejlesztésének irányait, az árakat, béreket, a jóléti kiadásokat, azaz mindent. Az állami költségvetés döntő hányada az állami vállalatok befizetéséből származik, a lakosság befizetései elenyészők. A kapitalista állam feladata nem közvetlenül a termelés, a gazdaság irányítása, hiszen az állam csak kivételesen - általában stratégiai jellegű területeken, mint pl. az energiaellátás - működtet állami vállalatokat.
Az állam alapvető feladata a rend- és jogbiztonság fenntartása, a közigazgatás megszervezése és működtetése, a gazdaság és a társadalom működési feltételeinek biztosítása. A költségvetés bevételei alapvetően a lakosság és a vállalatok befizetéseiből tevődnek össze, adók, járulékok, illetékek és vámok formájában. A költségvetés kiadásaiból kell fedezni: 1. a társadalom tagjai által közösen igénybe vett szolgáltatások (pl. közigazgatás, árvízvédelem stb.) költségeit; 2. az egyénileg igénybe vehető szolgáltatások működési feltételeit (pl. kórházak, iskolák, utak építéséhez való hozzájárulás); 3. az egyénileg igénybe vett szolgáltatások azon részét, ami a társadalom tagjai közötti megállapodás szerint az államot terheli (pl. az alapellátás az egészségügyben, az egyetemi tandíjmentesség, tandíjkedvezmény kompenzálása, jóléti kiadások).
De sokan vannak, akik még mindig úgy gondolkodnak, hogy minden az állam feladata, nekik a szolgáltatások ingyenesen járnak. Pedig minél hamarabb el kellene dönteni, hogy mely szolgáltatásokat és milyen mértékben fedezzen az állam az állami költségvetésből - azaz mindannyiunk befizetéseiből -, és mit és milyen mértékben fizessen az egyén az általa igénybe vett szolgáltatások költségeiből.
A rendszerváltozáskor mindenki nagyon örült a demokráciának, a szólásszabadságnak, a gyülekezési szabadságnak, a hiánygazdaság megszűntének, de az emberek nemigen gondoltak arra, hogy a demokráciának ára is van. Minden ment tovább. Nem nagyon voltak szerkezetváltások, így időnként megszorításra volt és van szükség. Ha a legújabb megszorító csomag a költségvetés szerkezeti változását segíti elő, bármily fájdalmas lesz is, a jövő érdekében el kell viselni. Én bizakodó vagyok. Csak össze kell fogni.
Dr. Dienes Éva ny. közgazdász-tanár