Enni muszáj lesz
Inni is muszáj lesz. Nem olyan messze, Spanyolországban már számos városba hajóval hordják az ivóvizet. Logikusnak látszik, hogy a majdani erőforrás-háborúk egyik legfontosabb célja az édesvíz-készletek fölötti rendelkezés megszerzése, vagy megtartása lesz. Energiát használni is muszáj. 2008-ben, amikor úgy tűnt, az olajárak immár végleg magasan maradnak, egy időre megmutatkozott annak következménye, hogy az agráriumban alternatív energianövényeket is lehet termeszteni - emiatt világszerte fölmentek az élelmiszerárak. A szénhidrogénkészletek szűkösebbé válása idejére várható a biodízel és a bioetanol versenyképessé válása, vele az élelmiszerek tartós drágulása. A mai világban, amikor "a piacok" mindent "beáraznak", nagyon nagy veszély, hogy a környezeti tényezők, illetve azok rombolása nincsenek "beárazva". Nem lehet megmondani, hogy az elnéptelenedő belső perifériák, lepusztuló vidékek sorsára hagyása mennyi kárt okoz egy ország, vagy az emberiség el nem zálogosítható közös vagyonában.
Változás előtt áll az Európai Unió közös agrárpolitikája, amely azt tűzte célul, hogy jó minőségű, biztonságos, főként a tagországok területén termelt élelemmel lássa el a közösség lakóit - úgy, hogy a termelők jövedelme se maradjon el a más ágazatokban dolgozók jövedelmétől. Az unió agrárrendszerét támadja egyfelől a világkereskedelmi szervezet, amely a kereskedelmi korlátok további lebontását szorgalmazza. Támadják másfelől azok a politikusok, akik a közös pénzt "előre mutató" ügyekre, például a kutatás-fejlesztés költségeire költenék inkább. És veszélyezteti végül a kormányokat eladósító globális válság, amely hosszabb távon a költségvetési kiadások visszafogására szorítja az unió nettó befizető országait.
Magyarországon a mezőgazdaságnak jók az adottságai, de rossz a marketingje. A pártpolitikai szembenállásnak az agrárium az egyik legádázabb csatamezeje. Nem véletlen, hogy a Tabajdi Csaba EP-képviselő és az FVM által szervezett II. Magyar Agrárakadémia pápai tanácskozására bejelentkeztek ugyan a Fidesz meghívott szakpolitikusai is, de aztán pártjuk nyomására távol maradtak onnan - noha a nyugat-európai vendégelőadók között mindhárom nagy politikai áramlat képviselői jelen voltak. Nálunk a válság sem elég nyomós ok felfogni, hogy a világot működtető rendszerek mennyire törékenyek; hogy egy bármily elhanyagolt mezőgazdaságú agrárországnak előny lehet, ha újra világossá válik, hogy a pénzt, a szoftvert vagy az okostelefont nem lehet megenni. Pedig jöhetnek még idők, amikor ez a brutális összefüggés érvényesül újra - van történelmi tapasztalat, hogy milyen áron.