Híradás hír nélkül
Kálmán Attila azt állítja: a józsefvárosi piac árusai en bloc illegális tevékenységet folytatnak. Ebből az olvasó azt szűri le, amit már úgyis gondol: az árusok illegálisan tartózkodnak Magyarországon, csempészáruval kereskednek. Ez nem igaz, hiszen ez esetben a razziák nyilván a kereskedők tömeges kiutasításával, de minimum büntetőeljárás alá vételével végződnének. Kálmán Attila nem ír viszont arról, hogy milyen "szabálytalanságokat" találnak a kínai kereskedőknél. Miből gondolja, hogy ezek a szabálytalanságok egy "kulturált" üzletközpontban kisebb arányban fordulnának elő. A jövedéki, fogyasztóvédelmi szabálytalanságok a hasonló árkategóriába tartozó - egyébként kivétel nélkül Kínában előállított - termékek magyar kereskedőinél is ilyen arányúak.
A cikk nem tartalmaz hírt: persze hogy "felszámolhatják" a józsefvárosi piacot, már tíz éve is megtörténhetett volna, csak éppen senki sem mondta, hogy felszámolják. Ilyen alapon azt is írhatnák, hogy "terrorcselekmény sújthatja Magyarországot".
A kínai áruközpont létesítéséről már két éve nyilvánosságra hozták a megállapodást. Hogy "a kínaiak" maguk sem néznék jó szemmel a piac működését, nonszensz, hiszen többségük a piacból él. És ugyan miből áll a nagykövetség és az üzletemberek "erőteljes fellépése"?
Egy újságírónak ahelyett, hogy egy álhír ürügyén lelkesen újrahasznosítja az előítéleteket, legalábbis fel kellene tennie a kérdést: vajon igazak-e mindezek? Tényleg megelégedéssel kell hogy eltöltsön minket, hogy a hatóságok (nyilván más tevékenységek helyett) bevallottan azért razziáznak hetente egy piacon, hogy ezzel zaklassák és üzletük bezárására bírják a jogszerűen ott működő külföldi kereskedőket - ráadásul eredménytelenül? Ez a hatóságok feladata? Ha nem, akkor vajon miért történik?
Sajnálatos, hogy miközben a Népszabadság a magyarországi cigányokkal árnyaltan foglalkozik és részben kitűnő publicisztikákat közöl, a külföldiekről szóló anyagok színvonalában nem mutatkozik semmiféle javulás.
Nyiri Pál
Amszterdam
Sajnálom, ha Nyíri Pál esetleg felületesen olvasta a szóban forgó cikket. Abban ugyanis egy többhetes, összehangolt razziasorozat lesújtó tapasztalatairól is beszámolt a Népszabadság. Kiderült, a hatóságok nem véletlenül látogatják a józsefvárosi piacot; Kathy Attila, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szóvivője elmondta: esetükben gyakorlatilag százszázalékos a kifogásolási arány, azaz az ellenőrzött kereskedések mindegyikében találnak szabálytalanságot. Ez az eredmény a társhatóságoknál is legalább 60, de sok esetben 80 százalékos. A február 21-e és március 5-e között lezajlott akcióban a rendőrök százharminc közbiztonságra veszélyes tárgyat és fegyvert koboztak el, 367 esetben intézkedtek, 70 millió forintnyi bírságot szabtak ki, s csaknem húsz embert állítottak elő. Az adóhivatal munkatársa a razziával foglalkozó korábbi, február 27-i cikkünkben pedig azt taglalta, hogy a kereskedők legtöbbször eleve nem tesznek eleget a telephely-bejelentési kötelezettségüknek, elkerülendő, hogy nyomára bukkanjanak az üzletet működtető vállalkozásnak.
Cikkünkben a kínai-magyar gazdasági kapcsolatokért felelős kormánybiztos, Huszty András is beszélt, szerinte a hazánkban élő kínaiak többsége sem nézi jó szemmel a józsefvárosihoz hasonló piacok működését. Egyetlen szóval sem kifogásolta a magyar hatóságok szigorú fellépését; azt hangsúlyozta, az ellenőrzések semmilyen feszültséget nem okoznak a két ország diplomáciai vagy gazdasági kapcsolatában. Ellenkezőleg, a kínaiak maguk is szorgalmazzák a jogsértések felszámolását.
Kálmán Attila