Vörösök, sárgák, kékek
Thaiföld tizennyolc puccsot tud maga mögött az abszolút monarchia 1932-es megszűnése óta. A legutóbbi 2006-ban volt, amikor a hadsereg eltávolította a hatalomból a korábbi miniszterelnök Thakszin Sinavatra pártját. Az újabb választásokon újra ez a párt nyert. A kisebbségbe szorultak az utcára vonultak - sárga ingben. Kormányépületeket szálltak meg, és elfoglalták Bangkok két repülőterét. A sárgák végül úgy kerültek hatalomra, hogy vezérkari segédlettel sikerült néhány Thakszin-párti képviselőt átcsábítaniuk soraikba. Így lett kormányfő Abhiszit Vedzsadzsiva, akinek távozását követelik a vörös inges tömegek. És új választásokat. Bevetették a korábban sikeres taktikát: kormányépületeket szállnak meg, barikádokat építenek, benzinbombákkal és botokkal, kövekkel fegyverkeznek - nemzeti zászlók alatt.
Az elemzők szerint a "vörösök" a társadalom szegényebb és főleg vidéki többségét képviselik. Őket nyerte meg a milliárdos Thakszin populistának minősített szövege. A sárgák táborába a városi középrétegek, a hadsereg, a monarchisták gyűltek. Szóval, akik valamilyen módon privilegizált helyzetben vannak, voltak, s akik erről semmiképpen nem kívánnak lemondani. (A képet bonyolítja, hogy megjelentek a kék ingesek is. Ők állítólag a sárgák mellé állt szegényebb rétegből kerülnek ki.) A sárgák félelme érthető: ha valóban új választásokat tartanának, Thakszin minden bizonnyal nyerne, és visszatérne a hatalomba.
Az egykori Sziámot ugyanúgy érinti a gazdasági válság, mint a világ más részeit. Erről is tárgyaltak volna a múlt héten az ASEAN regionális szervezet csúcsértekezletén, amelyet egy itteni üdülőhelyre hívtak össze. Thaiföld nemzeti jövedelmének 6 százaléka, 15,3 milliárd dollár a turizmusból származik, 1,8 millió helybelinek adva munkát. A nagy küldő országok máris eltanácsolták az utazástól polgáraikat. A magyar Külügyminisztérium honlapján hétfőn Bangkok még biztonságos hely volt, amikor már buszok égtek az utcán, csaknem százan megsebesültek az összecsapásokban, és sokak szerint halottak is voltak.
A thaiföldi történet alakulóban van. Még közbeléphet a hadsereg is. De erre egyre kevésbé hajlanak a tábornokok - a kormányzás ilyen időkben kevés sikert ígér. A jelképként tisztelt, nyolcvankét éves Bhumibol király beteg. Eddig nem lépett fel a nemzetrontó viszály ellen. Mindenki demokráciáról beszél, illegitim ellenfélről A harc folytatódik. Molotov-koktélok robbannak. Thaiföld mintha nem is lenne olyan távol...