Fejlesztés - európai módra

Gyurgyák János, az Osiris Kiadó igazgatója szakmai kritikát jelentetett meg a Népszabadságban (Pályázat - magyar módra, március 24.) az uniós forrásból megvalósuló felsőoktatási tananyag- és tartalomfejlesztési pályázatról (TÁMOP 4.1.2).

Tekintettel arra, hogy az említett fejlesztési program a szakminisztérium, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ), a felsőoktatási intézmények és a felsőoktatásban működő szakmai-társadalmi szervezetek közel két éve tartó közös tervezési munkájának eredménye, a pályázatért felelős szervezeteket meglepetésként érte a probléma felvetése, különösen annak időpontja és módja.
Az NFÜ ugyanis a pályázat megjelenése előtt társadalmi vitára bocsátotta a szakmai elképzeléseket, lehetőséget biztosítva az észrevételek megtételére, és minden beérkezett véleményre érdemben reagált, jó néhányat be is fogadott! A pályázat tartalmi koncepciója tehát nem az NFÜ elefántcsonttornyában született, hanem szoros együttműködésben alakult ki. Tény, hogy a cikk szerzője, illetve a felsőoktatási tartalomszolgáltatásban érintett kiadók a konzultációs lehetőséggel nem éltek.
Mivel úgy gondoltuk, hogy az írás számos megállapítása nem felel meg a tényeknek, illetve olyan fejlesztési célokat szorgalmaz, amelyek meghaladják a jelzett pályázati keretek között az európai uniós források felhasználásának lehetőségeit, az NFÜ egyeztetést kezdeményezett a cikk szerzőjével a problémák pontos feltárása és a lehetséges megoldások keresése érdekében.

A szakminisztérium és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség képviselői, valamint Gyurgyák János 2009. március 27-én találkoztak. A megbeszélésen egyetértettek abban, hogy az NFÜ a korábbi tartalomfejlesztési pályázatok, valamint a HEFOP tananyag-fejlesztési programjának tapasztalataira építve alakította ki a jelenlegi pályázat feltételrendszerét. Megállapítást nyert az a tény is, hogy a tudományos könyvkiadók pályázatban történő részvétele a cikk állításaival szemben mégiscsak lehetséges. A kétségkívül létező nehézségek részben a fejlesztéspolitikai szabályozás, az uniós források felhasználásának lehetőségei, illetve a pályázatban megszólított potenciális szereplők vélt vagy valós érdekkülönbségeinek tudhatók be.

Az egyeztetés konkrét eredményeként az NFÜ megfontolásra javasolja és beépíti a jelenleg futó pályázatba a kiadó vezetőjének egyes szakmai ajánlásait. Véleményünk szerint ezek növelhetik a pályázatban fejlesztett tartalmak színvonalát, és egyben hatékonyabb értékelést tehetnek lehetővé. A javasolt módosításokat a napokban egyezteti és hajtja végre az ügynökség és a szaktárca. A kiírás sikerességét, hatékonyságát viszont csak a beérkező pályázatok, illetve a meghozott támogatási döntések ismeretében lehet majd értékelni.

Az Oktatási és Kulturális Minisztérium és az NFÜ felajánlotta, hogy a pályázat következő megjelenése előtt újabb széles körű egyeztetést folytat. A tárgyalásokra külön meghívást kapnak a tudományos könyvkiadók érdek-képviseleti szervezetei is, részvételüket, észrevételeiket kiemelt figyelemmel kezeljük. Az így kialakuló szakmai fórum közös reményeink szerint megoldást találhat egyéb, a hivatkozott írásban bonyolultnak minősített adminisztratív kötöttségekre is.

Oravecz Péter,
a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség szóvivője

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.