Szólisták és kóristák

Harmincöt évi tűzoltói szolgálat után országos parancsnokként vonultam nyugdíjba, apám 33 évet „húzott le" a testületnél, és fiam is 16 évet töltött tűzoltói egyenruhában. Bizonyára érthető tehát, hogy miért kívánok reagálni a Visszaállamosítják az önkormányzati tűzoltókat? című (február 14.) információra.

1971-ben született meg az a döntés, amely a hivatásos tűzoltóságot kettős irányítás alá helyezte, vagyis egyrészt maradt a belügyi, másrészt létrejött a tanácsi. Első „tanácsi összekötőként" fél év után világossá vált számomra, hogy ez így - bár nem működésképtelen - szakmailag rendkívül hátrányos. Ekkor a legnagyobb gondot az jelentette, hogy a pénz maradt a belügynél, és tulajdonképpen a szakmai irányítás is - a tanácsnak csak formai jogosítványai voltak. 1990-ig lényeges változás nem történt, de legalább az egységes szakmai irányítás megmaradt. A rendszerváltás évében egyre erősödött az önkormányzativá válás igénye.

A hivatásos tűzoltóság irányítását illetően Európában két fő irány valósult meg. Az egyik a teljes önkormányzati (Ausztria, Németország), a másik az állami (Anglia és a volt szocialista országok többsége). Léteznek kis számban más megoldások is, mint például a katonai tűzoltóság (Franciaország, Románia). Mindkét megoldásnak megvan az előnye és a hátránya, a vegyesnek azonban csak hátránya van. Nincs egységes irányítás, senki nem tudja igazán ellenőrizni a több helyről származó anyagi eszközök hatékony felhasználását stb. Az anyagi eszközök az államnál vannak, az önkormányzatok csak olyan „postások", akik - ha felelősen gondolkodnak - a ki tudja, milyen alapon meghatározott összeget kipótolhatják. Igazi döntési joguk (tűzoltóság létrehozásáról, létszám megállapításáról stb.) nincs. Ez csak úgy lehetne ténylegesen önkormányzati, ha egy bizonyos lakossági létszám alatt az önkormányzat azt is eldönthetné, hogy milyen tűzoltóságot hoz létre saját területén.

Mivel a hivatásos önkormányzati tűzoltóság létrehozása kevés reménnyel kecsegtet, a mainál jobb megoldás egy számarányában csökkentett hivatásos tűzoltóság visszaállamosítása - de ennek is vannak feltételei. A megszüntetett hivatásos tűzoltóságok technikai eszközeinek átadásával és a jelenleg köztestületi önkéntes tűzoltóságok (melyek csak nevükben önkéntesek, hiszen közel másfél milliárd forintjába kerül az államnak, és ennek a pénznek döntő többségét bérekre használják) megszüntetésével, komoly anyagi és technikai támogatás biztosításával jelentős számú önkéntes tűzoltó-egyesületet lehetne talpra állítani és létrehozni. Ezek az úgynevezett egyrajos egységek helyben biztosíthatnák a 10 percen belüli beavatkozás lehetőségét, az állami egységek pedig a saját, 10 percen belül megközelíthető területük mellett szükség esetén segítséget nyújtanának, és végeznék a katasztrófavédelmi feladatokat. Ezzel a közel másfél évszázados önkéntes tűzoltó-egyesületi mozgalom tekintélyét is visszaállíthatnánk.

Dr. Jókai Oszkár
ny. vőrgy., a Nemzetközi Tűzoltó Szövetség
tiszteletbeli alelnöke

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.