Álszent füstölgés...

Toleranciát, békét, türelmet sürget cikkében Jóni Gábor (A dohányosok védelmében, február 10.), mert az szerinte nincs, és "jó magyarosch szokás szerint" a népesség egyik fele a másikat legyőzni, földbe taposni, megalázni akarja. Nagyon szép toleráns álláspont, hogy a lap különböző kisebbségi véleményeket is közöl, de hogy fél oldalt szentel a féligazságokkal fűszerezett sok demagóg sületlenségnek, az azért már túlzás.

 


Kedves Jóni Gábor!

Ha már ilyen részletes áltudományos fejtegetéssel próbálja hátráltatni a dohányzás visszaszorítását célzó egyértelműen eredményes nemzetközi erőfeszítéseket, legalább utánajárt volna néhány alapvető dolognak. Például hogy már a passzív (!) dohányzás során is több mint négyezer vegyi anyag kerül a szervezetbe, köztük több mint 50 ismerten rákkeltő, sok másik mérgező. A WHO Nemzetközi Rákkutatási Ügynökségének egyik tanulmánya szerint egy dohányzóval együtt élő nem dohányzó 20-30 százalékkal nagyobb eséllyel betegedhet meg tüdőrákban, s 25-30 százalékkal nő a szívrendszeri megbetegedések kockázata. Az EU 25 tagországában évente 80 ezer áldozatot szed a passzív dohányzás. Ennyit a Jóni által sürgetett toleranciáról...

A szerző külön említi a dohányzás tiltásának a kocsmakultúrára tett tragikus hatását, kiemelve az írek kiemelkedő prohibíciós szabályait. Azt állítja, hogy a pubok elnéptelenedtek, 25-30 százalékkal esett vissza a forgalmuk. Mint az EU brüsszeli zöld könyvéből is kiderül, az igazság ezzel szemben az, hogy Írországban a sörözők és a bárok forgalma 2005-ben valamicskét nőtt (0,1 százalék) és ezzel megfordult a dohányzást tiltó jogszabályok bevezetése előtt megindult csökkenő tendencia.

A dohányzás visszaszorításában élharcos Egyesült Államokban lassan már ciki lesz bagózni... A felmérések szerint New Yorkban és Kaliforniában a vendéglőipar legnagyobb részének hasznára vált a szigorú szabályozás. Írországban egyébként a volt dohányosok 80 százaléka állította, hogy az új jogszabályok késztették a leszokásra, illetve 88 százalékukat a törvény segítette abban, hogy ne kezdjék újra. Jóni további "gyöngyszeme": "...a dohányos bőven megfizet az élvezetért, mert sokkal több adót is fizet, mint a nem dohányzó". Sok dohányos próbálja ezzel áltatni magát és a közvéleményt. Hát ki kell ábrándítani őket. Nemcsak a megbetegedett bagózók és passzív dohányosok kezeléséért fizetett milliárdokról kell itt beszélni, hanem arról is, hogy egy 97 tanulmányt felölelő nemzetközi elemzés szerint nem találták nyomát annak, hogy a dohányzás korlátozásának negatív gazdasági hatása lenne.

Igaza van Jóninak, legyünk toleránsak, de kezdjék ezt a dohányosok: füstölögjenek otthon vagy olyan helyen, ahol csak bagósok vannak.

Szentirmay László

Budapest

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.