A Titanic székei

Megfordult a világ: a baloldal jobbról, a jobb balról bírálja az amerikai kormányt. Lula, a szakszervezeti vezetőből lett brazil elnök óva inti a szabad világ élharcosát, az Egyesült Államokat a gazdasági protekcionizmustól. A másik irányból James Baker, Ronald Reagan egykori pénzügyminisztere támadja a kormányt, és szólít fel a "zombibankok" - azaz a rossz eszközállományú, de a látványos bukástól mesterségesen megkímélt pénzintézetek - ideiglenes államosítására.

Az "államosítás" szó Amerikában eredetileg negatív tartalmat hordozott. Most nem ugyanolyan hangsúlyokkal, de Barack Obama elnök, illetve a Fed jelenlegi és előző vezetője, Ben Bernanke és Alan Greenspan sem ellenzi. Paul Krugman, a tavalyi közgazdasági Nobel-díjas is ebben az irányban próbálja befolyásolni a vitát. A fő szempont, főleg a 90-es évek intő japán példája alapján, a bankrendszer mielőbbi rendbetétele, megtisztítása a kétes értékű hitelszármazékoktól, a "mérgezett papíroktól". Igaz, az "államosítás" hallatán még sokan összerezzennek, és már-már a Vörös Hadsereg zubbonyait vizionálják. De a fiskális republikánusok is unják, hogy a Fed és a pénzügyi tárca az adófizetők tíz- és százmilliárdjainak folyamatos befecskendezésével lehelhet csak életet a hitelpiacokba.

Eközben az állam rendelkezik is a bankok felett befolyással, meg nem is. Kétszer annyi pénzt pumpált az elmúlt hónapokban a Citigroupba és a Bank of Americába, mint amekkora jelenleg a piaci kapitalizációjuk. Most pedig már kétezermilliárd dollár körülire is becsülik annak a tervnek a költségét, amellyel - igaz, a magánszféra bevonásával - megtisztítanák a bankokat. De a Bear Stearns, a Lehman Brothers, a már élettelenül a Bank of America ölébe hulló Merrill Lynch után ki garantálja, hogy érnek is valamit?

A befektetők biztosan nem. A nagybankok részvényei ma filléreket érnek. Egyre szélesebb körben elfogadottá vált, hogy három, az angolban egyaránt T betűvel kezdődő szempont figyelembevételével államosításra van szükség. Vagyis: legyen az akció időzített, célzott és ideiglenes. Ám a Bank of America médiaoffenzívába fogott annak tudatosítására (elhitetésére?), hogy milyen jó állapotban van. Nem akarja, hogy a Citigrouphoz hasonlóan kezeljék. Ebben a bankcsoportban az állam újabb, legfeljebb 25 milliárd dolláros ráfordítással részesedésének 8 százalékról 36-ra való növelését tűzte ki célul. Mégpedig elsőbbségi részvényeinek törzsrészvényekre váltásával. Vagyis árfolyamkockázat van, kontrollpakett és osztalék nincs.

Akkor már sokan úgy vélik: Timothy Geithner pénzügyminiszter, akinek teljesítményét a Wall Street Journal által megkérdezett közgazdászok a százas skálán a meglepően alacsony 51-esre értékelték, államosítson "tisztességesen". A rendszerint szellemes Krugman szerint Geithner egyelőre úgy tesz, mintha a Titanic kapitányaként átrendezgetné a székeket a fedélzeten. Hátha közben elolvad a jéghegy.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.