Kételkedő kérdések
Az elmúlt napokban a parlamentben és médianyilatkozataiban Kállai Ernő kisebbségi ombudsman azt tanácsolta a cigány etnikumnak: járassák iskolába a gyerekeiket, mert csak ezzel lehet biztosítani számukra egy szebb, jobb és értelmes munkával töltött életet. Ez a mondat annyira teli van a jóra, a tanulásra, a hasznos munkára való biztatással, hogy néhány kételkedő kérdés feltételére ingerelt.
Az út, amelyen reggel elhagyja a lakását és este visszatér aszfaltozott vagy sártengeren vezet keresztül? Mert ez lenne, és lett volna az első teendő a cigányságért a munka lehetőségének megteremtése mellett. Miért hagytuk őket évtizedeken át faluszéli kidőlt-bedőlt házakban, viskókban élni? Miért nem tanítottuk meg az élet minden helyzetét átfogó szociális munka keretében a nagymamákat, anyákat főzni, gázt kezelni, fürdőszobát használni, panel-lakásokban másokkal együtt élni - mielőtt oda beköltöztek -, már aki.
Mit tettünk az elmúlt 25-30 évben, hogy elfogadtassuk az óvodát a roma szülőkkel, az ellenállást pedig okos megértéssel legyőzzük? Elegen és eleget tiltakoztunk-e a taníthatatlan és tanulhatatlan tananyagot közvetítő könyvek ellen, kiemelten az alsó tagozatos osztályokban? Meddig várunk a felsőoktatási reformmal, amikor a halogatás következménye, hogy a pedagógiai intézményekből nem egyformán kiemelkedő képzettségű, gyereket értő-fejlesztő pedagógus, gyógypedagógus, logopédus, óvónő, tanár, védőnő, szociális munkás kerül ki? Mit tettünk azért, hogy a pedagógiai pályát egyre több erre hivatást érző fiatal találja vonzónak? Biztosítunk-e átlagot meghaladó anyagi elismerést valamennyi pedagógus számára egységesen? A közoktatás irányítási rendszerében megtalálhatók-e azok a feltételek, amelyeket az egyes intézmények tevékenységében is elengedhetetlennek ítélünk meg? Végül: elfogadhatónak gondolja az oktatás anomáliáinak csak a töredékét érintő kérdéseimre válaszként, ha néhány önkormányzati iskola állami fennhatóság alá kerül a régivel azonos tananyaggal, tankönyvekkel és ugyanazzal a mentalitással?
Sieglerné Bujdos Éva
a Dyslexiás Gyermekekért Egyesület képviselője