Eltűnt húszmilliárd?
Nem kevesebbet állít a Népszabadság február 18-i számában megjelent írásában (Közös felelősség vagy sarc) dr. Baraczka Mariann, a HealthCapital vezérigazgatója (a 2007. január 20. és 2008. május 16. közötti időszakban az egészségügyi tárca szakállamtitkára), mint hogy a gyógyszergyártók által az elmúlt év folyamán befizetett „mintegy 20 milliárd forint december végére váratlanul eltűnt a gyógyszerkaszszából". Véleménye szerint a kormány felmondta azt a vállalását, „hogy a befizetett járulékoktól a gyógyszergyártók különadójáig az egészségbiztosító minden bevételét egészségügyi kiadásokra fordítja. Ha van többlet vagy megtakarítás, akkor azt is."
Lássuk, ezzel szemben mit mutatnak a tények! Az OEP honlapja pontosan tartalmazza az Egészségbiztosítási Alap 2008. évi bevételi és kiadási adatait: 1445 milliárd forint bevétellel szemben 1445 milliárd forint kiadás szerepel. Tehát nem valósak vezérigazgató asszony állításai, mivel a két összeg megegyezik, így a különbözetből nehezen lehet 20 milliárd forintot felhasználni - a cikkben említett - „csatornára, agrártámogatásra, esetleg az általános hiány csökkentésére".
Akkor vajon hová tűnt 20 milliárd forint a gyógyszerkasszából? A költségvetés adatai azt mutatják, hogy a gyógyszerek támogatására a 2008. évre tervezett források elégségesnek bizonyultak, a felhasználás hatékonysága pedig jelentősen javult az év során. A gyógyszerkasszában az eredetileg tervezett éves előirányzathoz képest megtakarítás keletkezett, így összességében a 2008. évre jóváhagyott gyógyító-megelőző ellátási előirányzatot a kormány 22,1 milliárd forinttal emelte meg. A gyógyító kassza saját 4,1 milliárd forintos maradványának kifizetésével együtt a havi finanszírozáson felül 26,2 milliárd forint többlet folyósítása történt meg.
Az E-Alap más kasszáiban jelentkező megtakarításból pedig a központi költségvetés részére kerültek megtérítésre azok a kiadások, melyeket az egészségügyi szolgáltatók különböző jogcímeken (az 5 százalékos bérfejlesztés, a 13. havi illetmény 2 heti részének fedezete, stb.) közvetlenül kaptak a központi költségvetéstől. A központi költségvetés előlegként 24,5 milliárd forintot utalt át közvetlenül az egészségügyi szolgáltatóknak, melyből az év végén az E-Alap 24,1 milliárd forintot visszatérített a központi költségvetésnek. Tehát ez a forrás is az egészségügyi ágazatban került felhasználásra, mint látható, jellemzően az egészségügyben dolgozók jövedelmére. Ez az eljárás 2007. december 6-án került bevezetésre, melyre a volt szakállamtitkár asszonynak is emlékeznie illene, hisz ő is részt vett a 2007. évi költségvetési törvényt módosító jogszabály kimunkálásában.
Igaztalanok azok a vádak, melyekkel a volt szakállamtitkár asszony illeti az egészségügyi kormányzatot. A fentebb részletezett tények alapján elmondható, hogy a kormányzat nem saját magára, hanem ígéretéhez híven valóban az egészségügyi ellátó rendszerre fordította az Alap költségvetési többletét.
Dr. Rendek Vilma
mb. főigazgató, Országos Egészségbiztosítási Pénztár