Modern ősközösség
Mind gyakrabban hallom ugyanis, hogy falvakban és kisvárosokban olyan csoportok szerveződnek, amelyek előrelátásukat hangsúlyozva, vagy tényként kezelve a gazdaság összeomlásának rémképét, önfenntartó közösségek létrehozásával védekeznének. Persze, nemcsak a pánikreakciók kiváltására is alkalmas hírek hallatán, a boltok kiürülésére számítva adja fejét valaki önellátó életmódra - jó néhány ismert esetben a romantikus érzületeknek volt döntő szerepük az efféle döntésekben. Igaz, ezek csak egy-egy csodabogár vagy család elhatározását jelentették - a legújabban hallottak viszont csoportokról szólnak.
Képzeljük csak el!
Az egyik család kecskéket, teheneket tartana, a másik búzát termesztene, a harmadik gyümölcsfákat ültetne, a negyedik erdőket telepítene, az ötödik vetné a vályogot, hogy abból házak épüljenek, a hatodik tyúkot, kacsát, libát nevelne, mások malmot, borászatot üzemeltetnének - koccintani csak kell. Lenne persze kovács, bognár és más iparos is a közösségben. Talán fodrász, borbély, óvónő meg tanítónő, s bizonyára orvos is. Fogorvosra valószínűleg nem lenne szükség, ha a patkolókovács - a hagyományokhoz híven - jól bánna a harapófogóval. Sok haszontalan szakma rekedne a közösség falain kívül: mire mennének a filozófussal, ha nem tudja törni a kukoricát? Mit kezdenének a színésszel, aki kecskét még életében nem fejt? Az asztrológusnak még talán adnának tojást, kenyeret, de teremne-e babér könyvkiadónak, írónak, utcaseprőnek, közgazdásznak, operaénekesnek, grafikusnak, francianyelv-tanárnak, korrepetitornak, táncosnak, színházi súgónak? Netán újságírónak?
Nemigen.
Egy ilyen közösség meglehetősen haszonelvű. Gyenge pontja viszont, hogy a bizalom tartaná össze. Odaadom a kecskémet, de biztosan megkapom-e cserébe aratáskor a nekem járó búzát? Ha préselni viszem a szőlőt, nem lopják-e el a fele bort? Ér-e egy tucat vályogtégla négy tucat kacsatojást?
Végül is éppen a közösséget összetartó legerősebb kötelék - a bizalom - áll szemben a létrehívását kiváltó okkal, a bizalom hiányával. A bizalmi válság kellős közepén kellene bizalomra épülő közösségeket kovácsolni.
Igaz, a kockázat nem túl nagy: ha nem sikerül, elmegyünk a boltba tejért.