Európa Déva vára

Szegény Európai Unió. Úgy fest, mint magas Déva vára, amelyet tizenkét kőmíves építgetett. Ám amit raktak délig, leomlott estére, amit estig raktak, leomlott reggelre. Az uniós építményt huszonhét kőmíves rakosgatja: amit raknak délig, leomlik estére.

Az Egyesült Államokból indult és gazdaságivá terebélyesedett pénzügyi válság politikai krízissé fajult: a huszonhét kőmívest, azaz az állam- és kormányfőket rendkívüli csúcsértekezletre hívja a cseh elnökség. Huszonhét embernek kell folyvást egyeztetnie, kellene egységes választ találnia szerteágazó tagállami helyzetekre, miközben a mind drámaibb visszaesés közepette minden ország a saját adófizetői pénzét saját adófizetőinek és szavazópolgárainak a támogatására próbálja elkölteni. A bezárkózás, a protekcionizmus réme fenyegeti Európát: az önérdeket előtérbe helyező tagországok egymás kárára hoznak intézkedéseket, védelmezik iparukat, küldik haza a külföldi munkavállalókat, hirdetnek meg infrastrukturális beruházásokat, lehetőleg hazai vállalkozók bevonásával. De globális feszültséget is okoz a protekcionizmus: az Egyesült Államokban a nemzetközi felzúdulás nyomán enyhítették a "Vásárolj amerikait!" programot. A nemzetközi kereskedelem oly ijesztő mértékben zuhan, hogy már a múlt század nagy válságában tapasztalt visszaesés is eltörpül mellette. Ennek nyomán Ázsia szintén súlyos válságba keveredik. Egyértelmű: elhúzódó, mély krízisre számíthatunk. A hatások tompítására bevetett pénzügyi csomagok ugyanakkor súlyos kérdéseket vetnek fel. A pénzpiaci bizalom helyreállítására, a bankok tőkehelyzetének rendezésére, a "mérgező" értékpapírok elkülönítésére kitalált intézkedések nem jártak eredménnyel, viszont hatalmas összeget emésztettek fel. Sem az amerikai, sem az európai alapelvek - amelyek részleteit még ki kell dolgozni - nem kínálnak egyelőre megoldást. Elkerülhetetlen lesz egyes bankok átmeneti, de teljes államosítása. Minél inkább halogatja ezt Washington, London, Párizs és a többi érintett, annál rosszabb. Közben persze hihetetlen mértékben növekszik az államadósság, amely a következő generációkra hárítja át a recesszió árát.

Az élénkítő csomagok is kétséges kimenetelűek. A vállalati és háztartási kereslet megcsappanására csak az állami költekezés lehet a válasz, ám nem mindegy, mire. Az amerikai csomagban tetemes összeget különítettek el a jövő iparágai, a zöldgazdaság fejlesztésére. Európában más a helyzet. A retorika megfelelő, de nincsenek mögötte tettek, s főként pénz. Az Európai Bizottság az uniós alapszerződések betartatásáért felelős, igyekszik tehát érvényesíteni az állami támogatási és versenyszabályokat, a stabilitási paktum előírásait, de pénze nincs. A tagországok nemzeti össztermékének egy százalékát központosító uniós büdzsét nem lehet érdemben megváltoztatni 2013-ig.

A cél az, hogy a kormányok költsenek többet a szerkezetváltásra, a jövő iparágaira, a zöldgazdaságra. De nem költenek: a régi ágazatokat (lásd autóipar), a megszokott életmódot védik. Tagadják, de nyilvánvalóan protekcionista kényszerekkel. A következmény: még nagyobb költségvetési hiány, még nagyobb adósság, s lemaradás az Egyesült Államokhoz képest.

Elvileg mindenki tudja Európában, hogy a kilábalás kulcsa az egységes belső piac, az uniós alapelvek megőrzése, a szorosabb, mélyebb integráció. Csak manapság ezt nehéz elmagyarázni a választóknak. Európára vészterhes évek várnak, amelyek próbára teszik egységét, szolidaritását. S akkor lesz igazán nagy a baj, ha egyszer azt látjuk: nem rakják fel délig, ami leomlott reggelre.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.