Ki lesz a 'királycsináló'?

Az izraeli választási rendszer gyakorlatilag lehetetlenné teszi, hogy egyetlen párt kormányozzon. A bejutási küszöb olyan alacsony, hogy a 12o tagú Kneszet tele van három-négymandátumos tarka kispártokkal, amelyeknek az ide-oda sodródása (lévén közöttük baloldaliak, vallásosak és arabok, egyszóval középen és szélen is "felhasználhatók") gyakran eldönti egy kormány megalakulását, tartósságát.

Jellemző módon az ország két nagy pártja az összes parlamenti helynek még az 5o százalékát se birtokolja - együttesen! Tehát minden izraeli kormányalakítás: "lóvásár". Tartottak már életben baloldali nagy pártot ultraortodox kispártok, és voltak nagykoalíciók kibékíthetetlennek tetsző ellenfelek között.

Most is mindenre van esély. Csak a felszínen látszanak a dolgok egyszerűnek. Látszólag igaz, hogy a (csak nevében létező) jobboldali tömb több, a kormányalakításhoz is elegendő mandátumot szerzett. Csakhogy Netanjahu volt miniszterelnök Likud pártja hiába sorolja önmaga mellé az orosz-szovjet gyökerű bevándorlók vadul arabellenes, rendpárti formációját, a Jiszrael Beiteinut, ez a párt, éppen a gyökerei miatt világias, és ilyenformán az automatikusan jobboldali vallásos pártok nemezisüket látják benne.

A győztes Kadima "középpárt", amelyet baloldali és centrista elemek nagyfokú integrálásával a szélsőjobbról jött volt miniszterelnök, Ariel Saron hívott életre, maga mellett tudhatja a középbalt és a baloldalt, szerezhet támogatókat a vallásos kispártok körében is, sőt számíthat az arab pártok hallgatólagos támogatására is, de a 62 mandátumos többség csak akkor jöhet össze neki, ha "összeboltol" a magát nyilván nem olcsón adó Jiszrael Beiteinuval.

A lényeg valószínűleg az, hogy Izrael "királycsinálója" ma egy szélsőjobboldalinak minősített párt, a Liebermané, amely nélkül nem fog kormány alakulni. Álláspontja jóval közelebb van Netanjahuéhoz, mint a Kadimáéhoz. És fényévnyire attól, amit a Mahmud Abbasz-féle "mérsékelt" palesztinok kívánatosnak tartanának ahhoz, hogy önálló palesztin állam alakuljon.

Nem arról van szó, hogy mi legyen Gázával és a Hamasszal. Lényeges ugyan, hogy valaki ezt a fundamentalista, Izrael eltüntetésének abszurditására fölesküdött palesztin szervezetet megsemmisítendő zárványnak vagy integrálandó politikai erőnek tekinti, de ennél súlyosabb kérdés, hogy mi legyen a ciszjordániai zsidó telepekkel, a "palesztin államterületen" élő, odatelepült zsidókkal? Ez az egész békefolyamat Achilles-sarka, egyszersmind az a probléma, amelyben az izraeli jobboldal meglehetősen intranzigens állásponton van. Netanjahu és Lieberman sehonnan nem költöztetné ki a telepeseket; utóbbi egyszerűen Izraelhez csatolná a telepek javát. Az izraeli jobboldal itt gyakorlatilag szembemegy nemcsak Európa, hanem az ország legfőbb támaszának, az Egyesült Államoknak az akaratával is. Mivel a Bush-érához képest Izrael a mostani választásokkal jobbra, Amerika meg Obamával kicsit balra ment, kérdés, létezik-e új amerikai koncepció? Esetleg olyan, amelyik Izrael jövendő kormányát, már csak geopolitikai okoknál fogva is, rövidebb pórázra fogja? Ma ez meg nem mondható.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.