Rövid emlékezet
Gyürk András, az Európai Parlament néppárti képviselője a gázszolgáltatás helyzetével kapcsolatban a január 10-i lapszámban így fogalmazott: "a kormány szinte semmit sem tett energiaellátásunk sokszínűsége érdekében. Amit meg tett, azzal éppen a függést erősítette". (Gázvita - a huszonnegyedik óra).
E megállapítás is bizonyítja, hogy az ellenzék kormányellenes agitációja már ott is működik, ahol éppen az ellenzék nem lát tisztán, de saját hibájukat másra akarják kenni. 2006-ban a kormány előterjesztette a parlamentben a gáztárolók gyors kiépítésére tett javaslatát, amit az ellenzék nem támogatott, sőt az adóforintok elherdálásának minősítette. Azt nevezte pénzszórásnak, amit a gázimportra szoruló országok - biztonságuk érdekében - a világon mindenhol megtettek, mert ott is előre láttak.
Az áramtermelő erőműveket kivéve a gáznak nincs ésszerű, gazdaságos alternatívája. Mi lenne ma Magyarországon, ahová már egy hete nem jön be gáz, ha a kormány, osztja az ellenzék szűklátókörűségét, és nem építi ki a 3,5 milliárd köbméter kapacitású, hónapokig biztonságos ellátást biztosító gáztárolókat? Mit kapna most az ellenzéktől? Jogtalanul!
Egész Európában elismeréssel adóznak hazánknak déli szomszédainkkal való szolidaritásáért, segítségnyújtásáért. A gáztartalékok biztosítása tekintetében Magyarország Európa-szerte is kiemelkedő. A kétszeres önköltségű és természetfüggő szél- és napenergia mit sem ér a háztartásokban. A gázellátás biztonságát illetően én kevésbé bízok az egyre hangosabbá és erőszakosabbá váló iszlám országokban, sem Iránban, sem a Nabuccóval átszelt Törökországban, ahol több millió fegyveres ellenálló tevékenykedik. Végül az ellenzék gáztároló-ellenes álláspontja hogyan egyeztethető össze Gyürk András zárómondatával: A Fidesz egyik legfontosabb törekvése a gáznak való kitettség mérséklése, a nagyobb mozgástérrel járó több lábon állás. Gáztárolók nélkül?
Dr. Kozák Miklósny. egyetemi tanár