Etnikai tisztogatás és új nemzetállamok
A tanácskozáson ugyancsak előadást tartó Krausz Tamás történész az utóbbi évtizedek folyamatairól szólva úgy fogalmazott: az etnonacionalista reneszánsz elválaszthatatlan a hetvenes években kezdődődött globális gazdasági átrendeződéstől, a régi nemzetállamok felbomlásától és a rendszerváltást követő politikai és gazdasági hatalom újrafelosztásától.
Kosztantyin Nyikiforov és Nyikolaj Bugaj moszkvai történészek - és más előadók - megkülönböztették az etnikai tisztogatás és kirekesztés jogi, kulturális, nyelvi és fizikai formáit. Kifejtették: a volt Szovjetunió és az egykori Jugoszlávia utódállamaiban az etnikai tisztogatások sok százezer embert érintettek és érintenek ma is. Több előadó úgy vélte: sok helyen a roma népesség van kitéve leginkább a bűnbakképzés következményeinek. Borsi-Kálmán Béla és Zahorán Csaba történészek rámutattak arra, hogy a romániai rendszerváltásban a magyar kisebbség a hatalmi harcok eszközévé vált.
A konferencia - miként az ott elhangzott - az első kísérlet a nacionalizmus, az etnicizmus, az etnikai tisztogatás, a kirekesztés és a rasszizmus rendszerváltást követő jelenségeinek tudományos igényű összefoglalására.