Újrakapcs

Ki ne emlékezne a "véneurópázó" Varga Mik..., azaz Donald Rumsfeldre? Arra talán már kevesebben, hogy a "régi" és az "új" Európa elkülönítésére éppen hat éve az éves müncheni biztonságpolitikai konferencia adott alkalmat Bush elnök egykori védelmi miniszterének. Ekkor már készen álltak a Pentagonban az iraki támadás tervei, Európa és a NATO pedig (még sokáig) alaposan megosztottnak bizonyult. Rumsfeld konfrontatív hangneme ezt a legkevésbé sem oldotta.

Most Joe Biden más üzenettel ment Münchenbe. Már önmagában az, hogy az amerikai képviseletet az alelnök szintjére emelték, arra utal, Washingtonban kitüntetetten kezelik a nemzetközi fórumokat. Dick Cheney máris azt hirdeti: Barack Obama puha politikája terrorveszélybe sodorhatja az Egyesült Államokat. De aki elolvassa Biden müncheni beszédét, láthatja, Cheney utódja Iránnal szemben például semmit sem engedett az eddigi követelésekből. Ugyanazokat - az angol fordulattal - botokat és répákat emelte a magasba, azaz lehetőségekkel kecsegtetett, illetve fenyegetett, mint a nemzetközi közösség eddig. A különbség a hangnemben van. "Ennyi világos: hajlandóak vagyunk a párbeszédre." Mint a héten kiderült, az új amerikai adminisztráció a tömegpusztító fegyverek elterjedésének megakadályozásáért felelős koordinátora tavaly Hágában magánemberként részt vett az informális amerikai-iráni közeledést (is) szolgáló ún. Pugwash Konferenciák egyikén. - Azt hiszem, van előnye, ha olyanok vesznek részt az adminisztrációban, akiknek van tapasztalatuk az iráni szakértőkkel... A tudás jobb a tudatlanságnál - mondta Gary Samore, az amerikai, aki nemcsak a tévében látott iránit. Ez nem olyan vicces, mint amilyennek hangzik. Mint kiderült, az Egyesült Államok még évekkel azt követően is megdöbbentően keveset tudott Irakról, hogy megtámadta. Oroszországnak Biden Obama metaforáját hozta: megnyomják az újraindítás gombját. Vajon akkor is ugyanezt a hangot ütötte volna-e meg Biden, ha tavaly augusztust, az orosz-grúz háború idejét mutatná a müncheni naptár?

- Ha Obama sikeresen érvényesíti az amerikai érdekeket a világban, akkor csak tovább rontja az amerikai-orosz kapcsolatokat, hiszen Moszkva ugyanazokért a befolyási lehetőségekért küzd, nem igaz? - hangzott el a Carnegie Alapítvány minapi konferenciájának egyik legérdekesebb hozzászólásában. A felvetés valóban érdekes, de kiindulópontja helytelen. A nemzetközi kapcsolatok nem nulla összegű játszmák. - Az Egyesült Államok visszautasítja az elképzelést, miszerint a NATO nyeresége Oroszország veresége, illetve Oroszország ereje a NATO gyengesége - mondta Münchenben Biden. A közös érdekek Afganisztántól, az iszlám szélsőségesektől (emlékszünk még a moszkvai házrobbantásokra?) az iráni, az észak-koreai atomprogramig sorjáznak. A tárgyalóasztal messzebbre vezethet, mint az, hogy ki mit lát Putyin szemében. Bush elnök még a lelkét látta, az ezen viccelődő McCain pedig három betűt: K, G, B.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.