Tíz tennivaló a gázai gyermekekért

A tizennyolc hónapnyi elszigeteltség, a palesztin rakétacsapások és az izraeli támadások következményeképpen Gázában már december 27-e előtt is válságos volt a humanitárius helyzet. Hiány volt élelmiszerben, üzemanyagban és gyógyszerekben - Gáza másfél millió lakosának 75 százaléka az ENSZ élelmiszersegélyeitől függött.

Gunilla Carlsson Svédország fejlesztési együttműködésért felelős minisztere,

Karen AbuZayd az UNRWA (a palesztin menekültek segélyezéséért felelős ENSZ-szervezet) főmegbízottja

Habár az emberi szenvedés és a humanitárius szükségletek mértékének pontos felmérése nem kevés időbe fog telni, az bizonyos, hogy a három héten át tartó heves izraeli támadások Gáza ellen hatalmas pusztítással jártak. Palesztin források szerint 1314-en haltak meg, köztük 412 volt gyermekkorú, és 5300-an sérültek meg, köztük 1855 gyermek. Több mint ötven ENSZ-létesítményben, nagyrészt iskolában keletkezett kár.

A 22 napig tartó harcok után a menekültek kezdtek visszatérni otthonaikba. Sokuknak azonban már nincs is otthona - helyszíni források szerint a gázai épületek 15 százalékát lerombolták.

Jelenlegi becslések szerint csupán humanitárius célokra több százmillió dollárt kellene költeni, a teljes újjáépítés költsége pedig valószínűleg több milliárd dollárra fog rúgni. Az előttünk álló feladat azonban nem csak a humanitárius segítség és az újjáépítés. Feladat az is, hogy az embereknek méltóságteljes létet biztosítsunk, és hogy megvalósítható és pozitív jövőképet kínáljunk nekik. Ez okvetlenül szükséges ahhoz, hogy ellensúlyozzuk a szélsőségek és az erőszak programját.

Mint minden konfliktusban, a gyermekek és a fiatalok itt is a legsebezhetőbbek közé tartoznak. Gáza lakosainak 56 százaléka gyermek. E 850 ezer emberpalántának sürgősen jövőképre van szüksége. Habár hozzá vannak szokva az erőszakhoz és a rossz körülményekhez, a legutóbbi harcok újabb borzalmakat hoztak az életükbe. Sokan elveszítették családtagjaikat és otthonaikat, sokan pedig nyomasztó élményektől szenvednek.

Mi tíz kulcsfontosságú lépést határoztunk meg, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a gázai gyerekek jövőjét biztosítsuk:

Ki kell elégíteni a sürgető humanitárius szükségleteket. Élelmiszerre, gyógyszerekre, vízre és higiéniai eszközökre van szükség. Menedéket kell biztosítani a hajléktalanoknak. A házakat újjá kell építeni. Az ENSZ most méri fel a károkat és azt, hogy milyen mértékű segélyezésre van szükség.

Hamarosan közzétesszük egy egyesített ENSZ-felhívást, amely azonnali pénzügyi támogatást kér.

A robbanóanyagokat el kell szállítani, és újjá kell építeni az infrastruktúrát.

A becsapódáskor fel nem robbant lövedékek a harcok befejezte után is sokáig gyilkolhatnak és csonkíthatnak meg embereket. Az építőanyag-hiány miatt 2007 júniusában az UNRWA arra kényszerült, hogy felfüggessze 93 millió dolláros újjáépítési projektjeit.

Mindent meg kell tenni avégett, hogy a gyerekek újra úgy érezzék, normális körülmények között élnek. A pszichoszociális támogatásra fókuszáló programok - azokban részt vesz az UNRWA, néhány más ENSZ-szervezet, Svédország és sok civil szervezet - külön figyelmet és forrásokat igényel.

A gyerekeknek, amint lehetséges, újra iskolába kell járniuk. A gázai iskolák, amelyeknek körülbelül felét az UNRWA működteti, normális esetben 440 ezer gyermek oktatását biztosítják. Ezek az intézmények más fontos tevékenységeket és társasági programokat is lehetővé tesznek, és esélyt nyújtanak arra, hogy a gyerekek elmeneküljenek egy egyébként feszültségekkel teli környezetből. Már több mint 200 UNRWA-iskolában újraindult a tanítás, azokban 200 ezer gyermeket oktatnak.

Hagyni kell, hogy a gázai gyermekek is lehessenek gyerekek.

Az UNRWA nyári játékok programja az elmúlt két évben több százezer gyermeket vonzott olyan tanulmányi és rekreációs programokkal, amelyek segítették őket abban, hogy elmeneküljenek a szegénység és az erőszak kiváltotta stressz elől. A nyilvánvaló nehézségek ellenére az UNRWA elhatározta, hogy hasonló programot szervez 2009-ben is.

A nemzetközi humanitárius segélyezésnek jól szervezettnek kell lennie.

A segélyszervezetek és az adományozók felelőssége, hogy elkerüljék a felesleges, kettős igényfelmérést és segítségnyújtást. Az ENSZ-nek fontos szerepet kell vállalnia ebben.

A palesztin kormány reform- és fejlesztési tervének támogatására szolgáló fejlesztési együttműködést fenn kell tartani. Gáza újjáépítéséhez, amelynek célja a hosszú távú stabilitás és az életképes fejlődés, elengedhetetlen a demokratikus intézmények támogatta az államépítés. Ilyen intézmények az igazságszolgáltatás, a civil társadalom és a fenntartható helyi fejlődés, az önkormányzati szervek, a tiszta ivóvíz, egészségügy és az energia.

Véget kell vetni Gáza gazdasági elszigeteltségének. A határátkelőket az emberek és az áruk, köztük az építőanyagok számára is meg kell nyitni, ugyanakkor jól átgondolt lépésekre van szükség ahhoz, hogy megakadályozzuk a fegyverek és a robbanóanyagok Gázába csempészését. A fogyasztási cikkek növekvő importjának kell kiköveznie az utat az iparcikkek behozatala előtt. Az életképes gázai gazdaság az export és az import számára is nyitott határoktól függ.

A tűzszünetet be kell tartani és tartatni. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1860-as számú határozatát minden területen végre kell hajtani.

Vissza kell térni a politikai békefolyamathoz, amelynek célja a közel-keleti konfliktus átfogó megoldása és egy olyan önálló palesztin állam megteremtése, amelyik békében és biztonságban él Izrael mellett.

Az előttünk álló nehézségek és a konfliktus okozta szenvedés ellenére sosem szabad szem elől tévesztenünk ezt a célt. Ezzel tartozunk azoknak a palesztin gyerekeknek, akiket szolgálunk. Ugyanolyan jogaik vannak, mint az izraeli vagy a bárhol másutt élő gyerekeknek. Joguk arra, hogy a jövőben félelem nélkül, békében, biztonságban és méltósággal éljék az életüket.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.