Törpék az adóerdőben

Az amerikaiak lassan visszasírják a Clinton-Lewinsky botrányt: ingyen volt, és lehetett rajta vitatkozni. Az Obama-csapat tagjainak immár sorozatos botlása ellenben az anyagiakat, e mostanában sokaknak fájó pontot érinti.

Az egészségügyi reform vezénylésére kiszemelt Tom Daschle visszalépését követően ráadásul az elnök lezárta az amúgy is takaréklángon folyó vitát. - Elszúrtam! - közölte a jelölésről, noha mindvégig kiállt Daschle mellett.

Mint négy mesebeli törpe. Elmentek az erdőbe, s hárman nem tértek vissza. Egyikük (a korábban a kereskedelmi tárca élére kiszemelt Bill Richardson) ellen korrupciós vizsgálat folyik. Másikuk - Timothy Geithner, az új pénzügyminiszter, aki legalább pályán maradhatott - a társadalombiztosítási járulékkal maradt sokáig adós. Nancy Killefernek a washingtoni ingatlanát terhelték meg, mivel nem fizetett be (igaz, ezer dollárnál kevesebb) munkahely-teremtési hozzájárulást egy háztartási alkalmazott után. (Geithner pedig rövid ideig olyan alkalmazottat tartott, akinek lejárt a munkavállalási engedélye.) Killefer a kormányzati teljesítményt értékelte volna a Fehér Házban, képzeljük, amint éppen a miniszterek adófizetési hajlandóságához ért volna ebben. Végül Daschle főleg egy sofőrrel is járó luxusautó-szolgáltatásról feledkezett meg, mint adótételről. Sőt Obama átvilágítói elől is elhallgatta.

Amerikának ez most sok - de Obamának sem kevés. A "Remény", a "Változás, amelyre szükségünk van" és az "Igen, megtehetjük!" fordulatokkal kampányolva ért Washingtonba, amelyet - mint annyi elődje - ő is a saját képére akar formálni. Egyik első lépésével befagyasztotta az évi 100 ezer dollárnál többet kereső vezető fehér házi tisztviselők bérét, korlátozta a távozók lobbitevékenységét. Erre bizalmi embereiről derül ki, hogy nincsen minden rendben körülöttük. A jogászhadsereg készítette, 63 tételes átvilágítási kérdőív, amelynek visszatérő eleme, hogy a beírtak a kitöltő szerint kellemetlenül érinthetik-e őt vagy az elnököt, csak addig használ, amíg mindenki jóhiszeműen áll hozzá.

Daschle esete különösen kínosan jött, hiszen pár napja kellett hárítani a legmagasabb szinten a New York-i bónuszbotrányt: a negyedévenként milliárdos veszteségeket jelentő, állami mentőövre szoruló bankok tavaly 18,4 milliárd dollárt osztottak ki jutalomként. Obama most évi félmillió dollárban korlátozza az államra szoruló cégeknél a jövedelmeket. A hitelkártyára eladósodott, havonta félmilliós nagyságrendben az utcára kerülő, házaikat a túlvállalt jelzáloghitelek miatt százezrével elveszítő amerikaiak nem akarnak mások kétes, ellenben a pozitív tartományban lévő dollárszázezreiről hallani akkor, amikor a saját számlaegyenlegük ugyanannyival van negatívban. Daschle-nak nincs ezzel szerencséje - de visszalépése a változás, amelyre szükségük van.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.