Az unió kárhoztatása

Egy miskolci fideszes rendezvényen a párt befolyásos személyiségei - Navracsics Tibor parlamenti frakcióvezető és Pelczné Gáll Ildikó alelnök - olyképpen "beszélgettek a jövőről", hogy Magyarország uniós tagságát "talán" újra kell értékelni (Navracsics), meg hogy országunk az uniós csatlakozás "egyértelmű vesztese" (Pelczné).

Ehhez bevezetőben annyit, hogy az "újraértékelés" értelmezhetetlen fogalom. Lehet azt mondani, hogy másképp képzeltük uniós jövőnket; de lehet azt is, hogy köszönjük, elég volt, kilépünk. Az előbbiből semmi sem következik, az utóbbi gyakorlatilag kivihetetlen, s őszintén szólva én nem gondolnám, hogy a Fidesznek ilyen szándéka van.

A Fidesz-dramaturgia megint egyszer zavarba ejt. Tudniillik akkor volnánk vesztesek ("egyértelműen"), ha ma rosszabbul élnénk, mint 2004-ben. Ez viszont minősítetten nem igaz, tessék megnézni a KSH számait. Igaz ugyanakkor, hogy dacára az elég bőséges uniós támogatásoknak, nem köszöntött ránk a Kánaán. De felelős politikusoknak talán nem volna szabad összekeverniük a reményt, a várakozást és az illúziót. Éppen ellenkezőleg: még ma is időszerű volna arról elmélkedniük nyilvánosan, hogy a magyar nép álmokat kergetett, amikor húsz éve a rendszerváltozást a nyugati jólét szimpla kiterjesztésének fogta fel, s álmokat akkor is, amikor 2004-ben az Európai Unió legfejlettebb térségeihez való gyors felzárkózást rajzolta önnön jövőtérképére. Ez nemcsak nekünk nem sikerült, a volt szocialista országok közül senkinek sem.

De ha a Fidesz azt akarná mondani, hogy amióta tagjai vagyunk az EU-nak, Magyarországnak nem volt fideszes kormánya, s innen fakad minden bajunk, akkor rendben van. Ez belefér a dramaturgiába. Csakhogy. Torz igyekezet ehhez a sugalmazáshoz a mai állapotokat érvként felhozni, mint Navracsics tette. A magyar EU-s tagságnak s a Gyurcsány-kormányoknak az égadta világon semmi közük ahhoz, hogy egész Európában gazdasági-pénzügyi válság van, zsugorodik a nemzeti jövedelem és nő a munkanélküliség. Szinte egyetlen uniós tagország sincs, amelyikben ne ugyanezek a tünetek volnának fellelhetők, akár szocialisták, akár konzervatívok kormányozzák őket. Ha pedig nincs, akkor a Fidesz vezetői is tartoznak híveiknek meg az egész magyar közvéleménynek azzal, hogy elmondják: az unió se Nagy-Britanniát, se Németországot, se Franciaországot, se Spanyolországot nem óvta meg semmitől. Azzal viszont, hogy "beszállt" Magyarország pénzügyi mentőcsomagjába, éppenséggel tett valami keveset értünk, egyik tagországáért. Ha a Fidesz most ennek az alkotmány- és törvényellenes voltát firtatja (lásd. Balsai István kezdeményezését), azzal valami egészen fura dolgot árul el magáról: az uniót, mint valami tőlünk különböző, önálló entitást kezeli, holott az unió mi vagyunk. Tagok, egyenrangúak a többiekkel, ha úgy tetszik sír-nevet alapon.

Ám az EU-nak (Brüsszelnek) kétségkívül van egy korszakos bűne - ha nem is Magyarországgal, de - a Fidesszel szemben. Megtehette volna, hogy 2006 tavaszán, még a választások előtt kicsikarja a takarékossági (konvergencia-) program nyilvánosságra hozatalát Gyurcsányékból, de nem tette. Adott félévnyi "lauf"-ot neki, s ezzel lehetőséget arra, hogy a választások előtt a szociálliberális kormánynak ne kelljen a nyilvánosság elé állnia a megszorításokkal. Jöhetett tehát egy olyan kampány, ahol ígérni lehetett, igen, ha akarom hazudni. S az ok? Brüsszel (Európa) nem akarta, hogy Orbán nyerjen. Ezt a soha ki nem beszélt, tapintatosan elhallgatott felismerést tükrözi vissza a Fidesz mai euroszkepszise is, csak épp a párt óvakodik ezt a "magyar emberek" orrára kötni. Még azt hinnék a végén, hogy Orbán nem Európa egyik legbefolyásosabb politikusa.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.