Kampány van
Találtak is egyet: el kell törölni a természetbeni adományok áfáját. Nem ez az első ilyen hiteles válasz, nem is az utolsó: az ellenzéki párt tiltakozott a tervezett áfaemelés és a családi pótlék "elvétele" ellen is.
Hiába, megkezdődött a kampány. Ám ahogyan önmagában a költségvetés nehezebb helyzete nem indokolja, hogy a kabinet most gyorsan határozzon bármilyen adó emeléséről vagy átrendezéséről, úgy nem feltétlenül jó megoldás az sem, ha azzal hitegetjük tovább a (választó)polgárt: semmi probléma nem volna a világgal, ha Orbán Viktornak hívnák a miniszterelnökünket.
A világgazdasági válság komolyan érinti Magyarországot is - nem kell közgazdasági doktorátus, hogy az Európai Bizottság friss előrejelzéséből erre a következtetésre jussunk. Ám csak olvasni kell tudni, hogy lássuk: az új helyzet egyelőre végzetesen nagy gondokat nem okoz a magyar büdzsének. Amikor ugyanis a bizottság azt jósolja, hogy nálunk a gazdaság visszaesése nem 0,9, hanem 1,6 százalékos lesz, rögtön hozzáteszi: szerinte mindez milyen államháztartási hiánynövekedéssel jár. A GDP 0,2 százalékára teszi ezt a többletet. Tudható, hogy a magyar kormány nagyobb gazdasági visszaeséssel számol majd (2-3 százalékossal) -, ám a kabinetnek akkor se kellene adót emelnie, ha 300 milliárd hiányozna a büdzséből. Ekkor pedig lehetősége van 200 milliárd forintot zárolni - abból a keretből, amit épp ilyen helyzetekre különített el. Ezen kívül pedig, ha további százmilliárddal emelkedne a deficit, akkor is csak a GDP 3 százalékát tenné ki - bőven jók volnánk az EU-ban, és ez alighanem még az IMF-nél is beleférne ebben a helyzetben.
Az adóról gondolkodni két okból lehet. Egyrészt: ha valamikor áfát akarunk emelni, akkor ezt alacsony - zuhanó - infláció esetén érdemes megtenni, másrészt valamit tényleg kellene tenni a magyar adórendszerrel. A kormány próbálkozott is rendesen: eddig minden évben készített egy reformtervet, majd el is vetette. Érdemi változást ugyanis a munkáltatói terhek jelentős csökkenése hozna a gazdaságban, ám ha a kiadásokat nem csökkentjük, akkor ehhez olyan mértékben kellene minden más adót emelni (mondjuk 10 százalékkal az áfát), hogy azt már nem lehet megtenni. Nem véletlenül számolt az összes szakértői adóterv kisebb állami bevételekkel: gazdaságot segítő rendszer másként nem hozható össze. Növekedést segítő adórendszert csak a kiadások jelentős csökkentésével lehet elérni. És amikor jelentős csökkentésről beszélünk, akkor kemény intézkedésekről van szó - a családi pótlékot a magas jövedelműektől elvenni ehhez képest gyerekjáték.
Válság idején azért van értelme beszélni egy ilyen átalakításról, mert akkor talán a magyar nép is jobban elfogadja a kemény lépéseket. Ha nem ígérnek nekik mást csak azért, mert kampány van.