Arányok és irányok
Gyürk András, az Európai Parlament néppárti képviselője szerint a gázellátási problémákért is Gyurcsány Ferenc és a kormány a hibás (Gázvita - a huszonnegyedik óra, január 10.).
Gyürk azzal vádolja a kormányt, hogy szinte semmit sem tett energiaellátásunk sokszínűbbé tételeért, amit pedig tett, azzal éppen a függést erősítette. Megállapítja: "nem túlzás kijelenteni, hogy a gáz tekintetében hazánk a leginkább kiszolgáltatott tagország az EU-ban". Valóban, Magyarország energiaellátásában a földgáz aránya az átlagot meghaladó, de tartalékaink is legnagyobbak közé tartoznak. Ez a magyarázata, hogy az orosz gázszállítás megszűnése miatt nem nálunk fagyoskodott a lakosság, hanem éppenséggel mi segítettük ki Szerbiát napi kétmillió köbméter földgázzal.
A földgázfelhasználás túlzott aránya nem napjainkban alakult ki, hanem a '70-es évek elején, amikor korszerű energiaellátást kellett kiépíteni minél gyorsabban, minél olcsóbban az olcsó szovjet földgázzal.
A 40/2008. (III. 17.) OGY-határozattal elfogadott új nemzeti energiapolitika fő célkitűzései az ellátásbiztonság, a versenyképesség és a fenntarthatóság. A Déli áramlat, mint az egyik lehetséges orosz földgázellátási alternatíva a szállítási problémákat okozó Ukrajna megkerülését szolgálná. A Nabucco pedig teljesen független lesz Oroszországtól - ha megépül. A cseppfolyós földgáz (LNG) nagyon drága, de tartalékként az is szóba jöhet - különösen, ha abban Horvátország is érdekelt, a Mol pedig a horvát INA-ban.
Legfontosabb azonban az energiatakarékosság, az energiahatékonyság növelése (lásd a Magyarország nemzeti energiahatékonysági cselekvési tervéről szóló 2019/2008. (II. 23.) kormányhatározatot), az alternatív és megújuló energiaforrások felhasználása, az atomenergia-termelés fejlesztése.
Az épületek a primer energiafelhasználásból valóban kb. százalékkal részesednek, tehát az épületek energetikai korszerűsítése szükségszerű. Ezt szolgálták a hagyományos technológiával épült lakóépületek esetében - a Gyürk András által kritizált - Nemzeti Energiatakarékossági Programok (NEP) évi 1-2-3 milliárd forint támogatási kerettel. Az iparosított technológiával épült lakóépületek energetikai korszerűsítését szolgáló panelprogramra a kormány 8-14-30 milliárdot fordított.
Bódás Sándor
okl. vegyészmérnök