Idegjáték hidegben

Olyan ez az orosz-ukrán gázmeccs, mintha a Győzike-show bulvármarketingjét látnánk, csak éppen nagypolitikai változatban. Ha a nézők már lankadnak, akkor vagy a kutyával lesz valami, vagy Bea asszony akar válni, de valamivel oda kell vonzani a figyelmet. A végén persze semmi se változik, az üzlet folyik tovább, ahogyan a gáz is. Európának évente-kétévente nem árt egy kicsit megijednie. Különben miért lenne számára annyira fontos Ukrajna, és miért tartana az oroszok gázcsapelzárásától?

Az orosz-ukrán gázszállítási vitán nincs mit megérteni, mert az nem önmagáról szól, csak abban testesül meg. Ahogyan egy valamirevaló valóságshow-nak, ennek is megvan a maga forgatókönyve. Adott egy szerződés, amely nyilvánvalóan nincs betartva. Azt, hogy ez így lesz, a felek már akkor tudták, amikor aláírták. A skandalum természetesen nem nyáron derül ki, mert fürdőgatyában nehéz fűtésgondokkal ijesztgetni az uniós politikusokat. Ahogy azonban jön a tél, kezdődik a műsor. A vacogó Európa azt látja, hogy a két fél bekeményít, nyitja, zárja a csapokat. Az unió kezd aggódni, a magyar szakminiszter megteszi, amit tehet: a siófoki diszpécserközpontban szemrevételezi a nyomást. Az oroszok és ukránok közben a nagy durvulások mellett csak összetákolnak egy, a korábbiakhoz hasonlóan gyenge lábakon álló egyezséget, amellyel viszont egyszerre igyekeznek bizonyítani odahaza a keménységüket, külföldön pedig a kompromisszumkészségüket. Egy a lényeg: ebben a politikai társasjátékban még azelőtt célba kell érni, hogy Európában elkezdenének fázni a gázvita miatt. Mert ha a német fogyasztónak le kellene tekernie a termosztátot, akkor azonnal vége lenne a bábszínháznak. A gáz és olaj ugyanis a legalapvetőbb fundamentuma az EU és Oroszország kapcsolatrendszerének. Ez olyan üzlet, amelyet eddig a legvadabb politikai vihar vagy szembenállás sem kezdett ki. Gyakran emlegetjük Európa (és benne az átlagnál jobban Magyarország) olaj- és gázfüggőségét Oroszországtól, arról viszont ritkán esik szó, hogy az oroszok legalább annyira függnek a mi vásárlásainktól. Egymásra vagyunk utalva. A függőségi helyzet oldásáról épp ezért mindkét fél hangosabban beszél, mint amilyen igyekezettel cselekszik. Jelenleg ugyanis a legolcsóbb és legkockázatmentesebb az oroszok számára az, ha nekünk adják el a gázukat, nekünk meg az, ha tőlük vesszük. Mindkét félnek bizonytalan kimenetelű, de bizonyosan költséges akció a másiktól való elszakadás.

Hiába vagyunk tehát egymás foglyai, ez a rabság valójában elég kényelmes ahhoz, hogy senki ne igyekezzen fejvesztve megszabadulni tőle. Ezért korlátozottak a vezetéken ülő ukránok börtönőri lehetőségei - akkor is, ha vadul csörgetik a kulcsokat. Mert azért van az a pillanat, amikor már az unió is lerúgja a lakatot. Addig viszont mehet a hideg idegjáték a hidegben.

Egyszerűen megérthető összefüggések ezek mindaddig, amíg a szereplők nem lépnek át egy másik darabba. Baj akkor van, ha Bea asszony tényleg elválik. Mindent egybevetve azonban ma még úgy látszik, jobb ma egy Győzike, mint holnap egy Nabucco.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.