Tanácstalanság
A nép együttesen természetesen csak a választás eredményéért lehet felelős. Az a megállapítása szorul magyarázatra, hogy a rendszer a hibás. A vele készült interjúban kijelenti, hogy Nyugaton a válság jelentős baloldali fordulatot hozott, kizárólag Magyarországon nincs napirenden a megszorításokkal való szakítás, a kereslet serkentése. Amennyiben a "baloldali fordulat" igaz, az azt jelenti: volt hozzá elég pénzük, a rendszert azonban ez nem érintette.
A baloldali emberek többsége már tudomásul vette, hogy az általunk létrehozott "szocializmus" nem volt működőképes. A gazdasági fejlődés feltételeit csak a piacgazdaság tudja biztosítani, a termelés és a fogyasztás egyensúlyát egy tervhivatal nem képes megoldani. T. G. M. nyilatkozataiból úgy tűnik, nem osztja ezt a véleményt.
Oroszországban is piacgazdaságot hoztak létre, Kína is ebben az irányban fejlődik, még akkor is, ha a társadalmi rendszert többé-kevésbé a diktatúra jellemzi. A piacgazdaság felhasználásával a fejlődés feltételei diktatúrában is megteremthetők, ha a hatalmon lévők jól ismerik fel a piac működésének törvényszerűségeit, és jó döntéseket hoznak. Az előnye az, hogy a döntéseket akadálytalanul végre tudják hajtatni. A kontroll nélkül működő hatalomban azonban súlyos hibák, sőt bűnök elkövetése nemcsak lehetséges, hanem törvényszerű.
Keveset beszélünk arról, hogy a demokráciának is van egy nagy gyengesége, éspedig az, hogy az ellenzék nem érdekelt a hatalmon lévő kormányok sikerében. Ha nagyon gátlástalan, és hatalmi törekvéseit a társadalom érdeke elé helyezi, akkor jelentős mértékben akadályozhatja a fejlődést.
Abban valószínű egyetértünk, hogy
a politikai rendszer a gazdasági rendszer függvénye, még akkor is, ha adott esetben ellentmondások jellemzik az egymáshoz való viszonyukat. Hálás lennék, ha Tamás Gáspár Miklós elmondaná, megírná, milyen működőképes gazdasági rendszert képzel el, amelyre egy sokkal igazságosabb társadalmi rendszer épülhetne.
Fohn János
Dunakeszi