72 óra
E könyv átütő erejű volt a kilencvenes évek végén. Akkoriban a nők jogaival, diszkriminációjával foglalkozókat a többség férfigyűlölőnek vagy egyszerűen csak leszbikusnak titulálta. Sokan azt sem hitték el, hogy a szám valós: Magyarországon minden héten meghal egy nő a partnere hosszan tartó, rendszeres bántalmazása következtében.
E szám ma is érvényes.
Így karácsony táján nem árt megemlékezni arról, hogy a legtöbb gyilkosságot nem rablógyilkosok követik el, hanem családtagok. Morvai Krisztina, aki akkor még emberi jogi aktivistaként írt könyvet, azt a kérdést feszegette, hogy miért a bűncselekményt elkövető marad a közös ingatlanban, miért a nőnek és a gyereknek kell menekülnie, ahelyett, hogy az elkövetőt emelnék ki a családból. Mert ez a lényeg. És eddig sem a jogalkotó, sem a jogalkalmazók nem voltak hajlandók tudomásul venni, hogy azonnali segítségnyújtás és a bántalmazó távoltartása nélkül a kiszolgáltatott nőnek nincs esélye. Nem látták be, hogy a rettegésben élő asszonynak nem pusztán az ellen kellene tanúskodnia, akivel egy fedél alatt él, hanem küzdelmet kell vívnia az igazságszolgáltatás lassúságával, a rendőrség közönyével, az ismerősök megvetésével.
A sors fintora, hogy a távoltartás elrendelését végre lehetővé tevő, most elfogadott törvénymódosítást az az SZDSZ kezdeményezte, amelyet most csak "szemkilövő törpepártként" emleget a szerző, aki emberi jogi harcát feladva ma jobbára csak mások emberi méltóságát kérdőjelezi meg. Az új szabályozás áttörést jelenthet(ne). Eddig ugyanis csak bíróság mondhatta ki a távoltartást, mostantól azonban a rendőr a helyszínen dönthet(ne) arról, hogy 72 órára eltávolíthassák a bántalmazót. Mindez csak feltételes módban, mert a Fidesz a jogszabályhoz szintén szükséges, kétharmados rendőrségi törvény módosítását nem szavazta meg.
A nők jogaival foglalkozó szervezetek eddig rengeteget tettek azért, hogy megfelelő szabályozás híján az áldozatok a lehető legtöbb segítséget, támaszt, jogi képviseletet megkapják. Ők azok, akik évek óta kilincselnek a törvényhozónál, hogy ne vesztegessen több időt, mert a késlekedés emberéletekben mérhető. És most mégis, néhányan közülük is elégedetlenek, mert az új jogszabály nem old meg mindent. Azt hiszik, ha most nem szabályozzák az összes létező és lehetséges szituációt, küzdelmük elbukik.
Elfeledik azonban, hogy a távoltartás intézménye a családon belüli erőszak kapcsán valódi, tényleges fordulatot jelent(het). Ez korábban - éppen az ő számításaik szerint - hat hónapig is eltarthatott. Most viszont azonnal elrendelhetik. És mindig az áttörést jelentő első lépés a legnehezebb, és ezt a törvény megoldaná.
72 óra nagy idő, elég lehet a túlélésre.