Gárdavereség

Ne szaladjunk túlságosan előre, de a hazai ítélkezési gyakorlat abszurdumait ismerve jócskán belefér, hogy a következő körben a bíróság a demokrácia vívmányaként védelmezi majd azt a Magyar Gárdát, amelynek feloszlatásáról most nem jogerős döntés született.

Akárhogy is lesz, igazuk van azoknak, akik elsősorban az ítélet szimbolikus jelentőségére hívják fel a figyelmet. Hisz - legyünk pontosak - a bíróság nem magát a mozgalmat oszlatta fel, hanem a gárdát létrehozó egyesületet.

Lényeges különbség. Nehezebb körülmények között és korlátozott jogosítványokkal, de a jelenlegi törvények szerint a Magyar Gárda akkor is létezhet, ha az elsőfokú verdikt jogerőre emelkedik.

A civil szektor egyik szakértőjének példájánál maradva, tegyük fel, néhány tucat ember alakít egy pókerklubot, amelyet egyesületi formában bejegyez a bíróság. Aztán valamilyen oknál fogva az egyesületet megszüntetik: a klub tagjait ez még nem akadályozhatja meg abban, hogy lejárjanak a sarki kocsmába kártyázni.

A Fővárosi Bíróság döntésének fontosságát tehát nem szabad túlbecsülni, de még nagyobb hiba lenne alábecsülni. Kolláth György alkotmányjogász szerint markáns és bátor ítélet született, amely az alkotmányos jogok értelmezése tekintetében is mérföldkő lehet. Az ítélet arról tanúskodik - és ezt már a Magyar Demokratikus Charta képviselői állítják -, hogy a magyar jog lehetővé teszi a fellépést a "kisebbségek elleni uszítással, az emberek fenyegetésével, a köztársaság normáinak semmibe vételével szemben".

A szélsőjobb éppen abban a szimbolikus térben veszített csatát, amelynek elfoglalásáért totális háborút indított. A Jobbik és a Magyar Gárda vezetői eddig nyugodt szívvel hivatkozhattak arra, hogy egy törvényes szervezet keretében végzik "nemzetmentő tevékenységüket". Már nem tehetik. A bíróság megállapította, hogy a félelemkeltés és a külsőségek önmagukban alkalmasak lehetnek mások jogainak megsértésére, meg egyébként is, a hazafiságot nem mások ellenében kell képviselni. A parlamentbe készülő szélsőjobb számára érzékeny veszteség, hogy a bábáskodásával alakult gárdizmus jogilag is nemkívánatossá vált a magyar közéletben. Ehhez képest mellékes körülmény, hogy a bíróság - ha így marad - állami tulajdonba veszi a szervezet számláján lévő vagyont.

Valószínűleg a jövőben is vonulgatnak majd az utcákon árpádsávos gárdisták, de ez már nem lesz ugyanaz: az a magabiztosság, amit korábban a törvényesség látszata igazolt, hiányozni fog.

A jogerős döntésig biztosan.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.