Ki nem mondott érdekek
Reszegi László Válságunk tere címmel (december 9.) megjelent írásában bírálja őt. A magyar bankok állami ellenőrzés alá vonását javasolta, de végül ő is azt a következtetést vonja le, hogy végső esetben a magyar törvényhozásnak be kell avatkozni a magyar bankrendszerbe "akár tulajdonszerzéssel, akár a tulajdoni ellenőrzés átvételével". Nem hinném hogy Reszegi komolyan gondolja, hogy politikai nyomásgyakorlással a külföldi bankok magyarországi hitelpolitikáját befolyásolni lehet, vagy hogy a PSZÁF meg tudja akadályozni a külföldi bankok esetleges magyarországi kivonulását.
Mann Péter viszont a "realitások" tudomásulvételére buzdít, szerinte nem szabad tovább védeni a forint árfolyamát (A realitások útja, december 9.). Ezzel meg az a baj hogy egy 320 forintos eurónál a magyar bankrendszer valószínűleg összeomlana, ezért gondolják úgy a külföldi befektetők hogy a magas MNB-kamat mögött a banklobbi ki nem mondott érdekei is ott állnak.
Róna egységes magyar állami beavatkozást javasol, mint ahogy Svédország tette 1992-ben. Ott egy lépésben, a részvényesek és a menedzsment kárára oldották meg a bankrendszer problémáit. Veszélyes lenne az ha a magyar kormány külön-külön támogatná a bajba került bankokat. Ezt tette az argentin kormány 2002-ben, amikor azt követelte hogy a Scotiabank Quilmes SA - amely a kanadai Bank of Nova Scotia leánybankja volt - konvertálja dollárkölcsöneit pesóra és "nyeljék le" az ezzel kapcsolatos költségeket. Amikor a kanadaiak kijelentették hogy egyetlen petákot sem hajlandóak beleölni argentin leánybankjukba, az argentin kormány "gyámság" alá vette a bank 91 fiókját és az argentin Banco Macro and Comafira bízta a bank rendbetételét, amihez állami segítséget is adott. 2005-ben a kanadai anyabank beperelte az argentin államot, 500 millió dolláros kártérítést követelt, mondván hogy bankjukat ellehetetlenítették, hiszen az nem kapott ugyanolyan támogatást, mint a hasonló argentin tulajdonban levő bankok. Jó példa ez arra, hogy miért csak egységesen lehet támogatni a bankokat és arra is, hogy nem lesz könnyű meggyőzni őket arról hogy átvállalják a veszteségeket.
A magyar pénzügyi vezetésnek komolyan el kellene gondolkoznia Róna javaslatain és egy lépésben állami befolyást szerezni a bankokban. Addig kell ezt tenni, amíg van miben befolyást szerezni.
Lázár György
San Francisco