Felületes számolás

Lapjuk december 4-i számának Karrier mellékletében, a Bolognítják című cikkben az előzetesen is ismert tényeknek megfelelően közölték, hogy „egy adott bachelor évfolyamban az államilag finanszírozott résztvevők létszámának 35 százalékának biztosítanak állami támogatást a mesterprogramokban való továbbbtanuláshoz.”

Csakhogy Brenner Kolomán, az ELTE BTK dékáni megbízottja ezek után ugyanott egy érdekes információt közölt: mivel „a 2006-ban belépett 1750 hallgatóból jövőre várhatóan csak ezren végeznek ... biztosak vagyunk benne, hogy az idén szinte mindenkinek jut majd államilag finanszírozott hely a mesterképzéseken, hiszen 820 (... plusz) 300 térítésmentes helyünk van.”
Az ám, de ez bizony tisztességtelen azokkal szemben, akik „lecsurognak” egy későbbi tanév végzősei közé, mert így a mai kedvező arányszámok számukra jóval hátrányosabbá, hogy azt ne mondjuk, igazságtalanná válhatnak. Amennyiben a jelen szabályozás nem a végzettek, hanem a három évvel korábban beiratkozottak arányában szabja meg a kereteket, akkor az állandónak vehető lemorzsolódás és „lecsurgás” következtében előbb-utóbb az arányok (a 35 százaléknál kedvezőtlenebb rátánál)  kiegyenlítődnek, így őket a későbbi évfolyamokhoz képest nem éri hátrány, de az idén végzőkkel szemben bizony roszszabb helyzetben lesznek.
Akkor talán tekintsük ezt az eljárást az időben diplomázók egyszeri rendkívüli jutalmának. Végre ők is előnyhöz jutnak – hála a kissé felületesen számoló államigazgatásnak.

Kenesei István egyetemi tanár

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.