Az emberi jogok egyetemessége

Az Emberi jogok egyetemes nyilatkozatában lefektetett emberi és alapvető szabadságjogok születésük jogán megilletnek minden emberi lényt.

December 10-én az Egyesült Államok népe együtt ünnepli az egyetemes nyilatkozatot a kis és nagy, fejlett és fejlődő országokban élő, különböző kultúrájú, hitű, fajú, vallású férfiakkal és nőkkel. 1948. december 10-e, a nyilatkozat elfogadása óta figyelemre méltó előrelépés történt azoknak a jogoknak a területén, melyeket a nyilatkozat felsorol. Ugyanakkor ma, hat évtizeddel később is emberek százmillióitól tagadnak meg kormányaik alapvető szabadságjogokat. Világszerte ma is sokan tevékenykednek azért, hogy az emberek méltósággal élhessenek, félelem nélkül követhessék meggyőződésüket, kifejthessék véleményüket, megválaszthassák, hogy kik kormányozzák őket, hogy elszámoltathassák vezetőiket, és hogy a törvény egyenlő jogokat biztosítson nekik. Sok országban üldöznek és vetnek börtönbe az állami hatóságok bátor embereket, akik békésen küzdenek honfitársaik jogaiért.

Az egyetemes nyilatkozat: felhívás a cselekvésre. Sokkal több tehát, mint a jogok puszta felsorolása. Az egyetemes nyilatkozat felhív "minden embert, és felhívja a társadalom minden szervét..., hogy segítse elő e jogok és szabadságok érvényesülését, biztosítsa előremutató intézkedésekkel - nemzeti és nemzetközi szinten egyaránt - azok általános elismerését és hatékony érvényesítését..." Ha valóra akarjuk váltani az Emberi jogok egyetemes nyilatkozatának nagyszerű ígéretét, a nemzetközi közösség - és különösen a világ demokráciái - nem fogadhatják el, hogy a világon bárhol méltatlan körülmények között, zsarnokságban éljenek emberek. Amíg léteznek a világon férfiak és nők, akiktől továbbra is megtagadják alapvető jogaikat, nekünk, akik élvezzük a szabadság áldásait, továbbra is támogatnunk kell a szabadság egyetemes ügyét és mindazokat, akik bátran harcolnak érte.

Mint Bush elnök mondta: "A szabadságnak ellen lehet állni, a szabadságot lehet késleltetni, de a szabadságot nem lehet tagadni." A zsarnokok uralkodhatnak egy ideig, ám hosszú távon azok győzedelmeskednek, akik - mint a Havelek és a Mandelák tették - az emberi méltóságot, a demokráciát szolgálják, és ezért vállalnak áldozatokat. Sajnos gyakran előfordul, hogy saját kormányuk ítéli el és üldözi a szabadság mai védelmezőit. Ám történelmi távlatból visszatekintve olyan hősökként és hősnőkként fogják elismerni őket, akik nemcsak példát és erőt adtak honfitársaiknak, de reményt is szerte a világon mindazoknak, akik az Emberi jogok egyetemes nyilatkozatában lefektetett szabadságjogokért küzdenek.

A demokrácia a népnek a nép által, a nép javára történő kormányzása, amely azon az elven alapul, hogy az emberek elidegeníthetetlen joga jövőjük alakítása. Ám mi, emberek, tökéletlen lények vagyunk, ezért a demokratikus kormányzásba olyan korrekciós mechanizmusokat és ellensúlyokat kell beépítenünk, mint az erős civil társadalom, az aktív és szabad média, a végrehajtó hatalomtól független törvényhozás és bírói testület, a jól működő jogállam. Egyetlen demokrácia sem tökéletes, az Egyesült Államoké sem. Polgáraink büszkék történelmünkre, melynek során - hazánk megalapítása óta - azon igyekszünk, hogy demokratikus gyakorlatunkat minél közelebb hozzuk nagy becsben tartott elveinkhez. Így nézünk szembe minden korszak új igazságtalanságaival és új kihívásaival. Nem gondoljuk, hogy beavatkozna a belügyeinkbe, aki a nemzetközi színtéren megfogalmazza a véleményét a mi gyakorlatunkról. Más kormányoknak sem kellene ezt így felfogniuk. Az Egyesült Államok ezután is meghallgatja a cselekedeteivel kapcsolatos aggodalmakat, és nyíltan válaszol azokra. Ez vonatkozik azokra a lépésekre is, melyeket országunknak a globális terrorizmustól való megvédése érdekében tettünk. Továbbra is igyekszünk megvédeni a támadásoktól az ártatlan civileket, de - miként eddig is - elkötelezetten kiállunk az emberi jogok és az alapvető szabadságjogok mellett.

Demokráciánk még mindig fejlődésben van. Hosszú és nehéz volt az út, melyet az Egyesült Államok eddig megtett azért, hogy mindenki számára biztosítsa a szabadságot és az igazságot, de nem vagyunk az út végén, büszkén haladunk rajta tovább. Hatalmi ágaink függetlensége, szabad médiánk, a világ iránti nyitottságunk és - ami a legfontosabb - kritikus és türelmetlen amerikai hazafiak civil kurázsija segít minket abban, hogy összhangban legyünk alapító eszményeinkkel, és betarthassuk nemzetközi emberi jogi kötelezettségeinket. Januárban demokráciánk történelmi jelentőségű eseményére kerül sor: beiktatjuk az Egyesült Államok első afroamerikai elnökét. De tisztában vagyunk vele, hogy még korántsem értünk a nemzetünk tökéletesebb egységéhez vezető út végére.

Világszerte növekszik az igény a nagyobb személyes és politikai szabadságra, és arra, hogy a kormányok demokratikus elvek alapján működjenek. Az Egyesült Államok világszerte támogatja az erre irányuló igényeket és erőfeszítéseket. Támogatásunk az amerikai nép alapvető értékeit tükrözi. Mint Bush elnök mondta: "A szabadság vitathatatlan joga minden férfinak, nőnek és gyermeknek, és világunkban a szabadság a tartós békéhez vezető út." Az Obama-adminisztráció folytatni fogja mindazt, amit az emberi szabadság érdekében teszünk, az Egyesült Államok legkiválóbb hagyományaival összhangban, és a kongresszus aktív, kétpárti támogatásával.

April H. Foley, az Egyesült Államok budapesti nagykövete

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.