Önsorsrontó akadékoskodás
A szerző családi gazdálkodó, a Fidesz gazdatagozatának volt elnöke
Az a tulajdonos, aki maga akar gazdálkodni, aki meri vállalni ennek kockázatait (az időjárástól a karvalytőke spekulációjáig), megteheti és eddig is megtehette. Akár egyénileg, akár szövetkezve. Ennek az sem föltétele, hogy maga dolgozzon, maga fektessen be gépekbe, eszközökbe. A munkálatokat bérmunkában is elvégeztetheti, az eszközhasználatra szövetkezhet másokkal. Ebben az esetben ő jogosult az agrártámogatásokra, és ha az árbevétele legalább a ráfordításokat fedezi, akkor a támogatás "haszonként" megmarad. Ha pedig a földjét bérbe adja, akkor megkapja a támogatások és az esetleges nyereség növekvő tendenciájának megfelelő, egyre emelkedő haszonbérleti díjat.
Ha a Magosz - elnevezésének megfelelően - valóban a "gazdakörök és gazdaszövetkezetek" érdekképviselete lenne, akkor segítene nekünk eligazodni a pénzpolitika csapdái között, segítene átlátni a felvásárlók, kereskedők huncutságain, és pártolná a társulások, szövetkezések létrehozását, mert ez egyre sürgetőbb szükségszerűség.
Csakhogy a Magosz nem valódi érdekképviselet, hanem egy egészen szűk körű gazdálkodó csoport pártpolitikai lobbistája. Ráadásul többnyire még azok is önsorsrontó módon cselekednek, akik magukat magoszos gazdáknak vallják. Ezek a "magoszos nagygazdák" ugyanis többnyire maguk is nagyobbrészt bérelt területen gazdálkodnak. Ugyanúgy, mint azok, akik a "maszoszos szocialisták" lobbijához tartoznak. Igazán csodálkozom, hogy ezek a haszonbérlők nem fékezték meg a Parlamentben csücsülő "képviselőiket" a demagóg ellenkezésben. Tudniillik könnyű belátni: a haszonbérleti díj sem az időjárásnak, sem az öldöklő piaci versenynek nincs kitéve. Vagy ezek a demagógok tényleg azt tartanák igazságosnak, ha a földeket ténylegesen használó, művelő szerencsétlenek a földjüket önként bérbe adó tulajdonosoknak nemcsak a bérleti díjat fizetnék ki, hanem még a különböző agrártámogatásokat is átengednék?!
Véleményem szerint a termőföld forgalmi értékét nem csökkenti, hanem végre emeli majd a történelmi bázisjogosultság bevezetése. A tulajdonosoknak pedig nem kell ezután sem attól félniük, amivel riogatják őket, hogy ha maguk akarnak gazdálkodni, vállalkozni, rizikót vállalni, akkor továbbra is évekig a korábbi földbérlő kapja a földhöz tapadó agrártámogatásokat, mert mindig annak kell kapnia a támogatást, aki gazdálkodik.
És van még egy fontos érv a farmtámogatás bevezetése mellett: ha a föld ára növekszik, akkor az a tulajdonos is jobban jár, aki arra vetemedne (például valamilyen családi kényszerhelyzetből kifolyólag), hogy 2011 után, amikor már a külföldiek földtulajdonszerzése is lehetővé válik, eladja az őseitől ráhagyott földet.
(Mellesleg inkább egy magyar mezőgazdasági szakembereket, vállalkozókat tömörítő társaság tagjainak legyen lehetőségük a magyar földön gazdálkodni, mint külföldi érdekeltségű tőkéscsoportnak, magyar cselédekkel!)
Végül pedig, mielőtt még valamelyik demagóg figura azzal vádolna, hogy szocialista vagy (isten ne adja) "gyurcsányi" bérenc lennék, közlöm: a 115 hektárból, amelyen 1993 óta családommal együtt gazdálkodom, 103 hektár földet az egykor "kuláknak" gúnyolt nagyapáim elrabolt földjei és tanyái után licitáltam vissza. A
12 hektár silány minőségű (szikfoltos) földet kényszerűen bérlem, mert beékelődik a tábláink közé, s ha nem művelném, az azt ellepő gaz átterjedne a saját földjeinkre is. Még csak az hiányozna, hogy ezután a 12 hektár után, amely 1993 óta csak veszteséget "termel", a haszonbéren felül még a földalapú támogatások is annak a kistulajdonosnak járjanak, akinek - amíg e támogatások nem voltak - eszébe sem jutott, hogy foglalkozzon az összesen 12 aranykorona értékű földjével, melyet kárpótlásként osztottak ki neki az egykori tsz-háztáji után.
Nem ártana, ha olykor nemcsak az újbóli parlamenti mandátumszerzés esélyeire, vagy pláne kormányzati pozíciók kilátásaira gondolnának, hanem az érintettek valódi érdekeire is, "kisgazda" uraim...