Számítástechnikai részletek

A lap október 15-i számában bõ lére eresztve támadja Nemzetközi szabvány címû levelében Horváth Attila informatikus azt, amit a magyar helyesírás elmaradásairól írtam (Szükségszerû a megújulás, szeptember 8.).  Érvei azonban nem meggyõzõek.  
„A tizedes vesszõ használata nem kizárólag a magyar helyesírás belügye. Nemzetközi szabvány rögzíti, hogy Magyarországon vesszõvel jelöljük a tizedest” – írja Horváth úr.  Ha igaz is, hogy sikerült nemzetközi szabványba beleerõszakolni ezt a magyar különcséget,  az sem indokolja, hogy örökkön-örökké szembe menjünk a világgal.
„A manapság használt grafikus operációs rendszereket  (MS Windows, Linux)  és az abban futó programokat eleve felkészítik az amerikaitól eltérõ nyelvek kezelésére.”  A Linuxot nem ismerem, az MS Windows valóban fel van készítve sok nemzeti sajátság kezelésére,  de a tizedesvesszõvel nem tud mit kezdeni.
„Még egy epés megjegyzés:  az MS Word szövegszerkesztésre való, számolásra az Excelt kell használni.”  A Word táblázatkezelõjébe nem azért illesztettek bele néhány fontos számítási képességet hogy ezeket aztán ne használjuk, hanem éppen azért, hogy a szövegbe illesztett táblázatokat kompletten el tudjuk készíteni a szövegszerkesztõn belül.
„Az MS Wordben létezik >>keskeny szóköz<< és >>1/4 gondolatnyi (sic!) szóköz<<, továbbá  >>nem törõ szóköz<<”  –  állítja Horváth úr a nagy számok szóközzel való tagolásáról. Csakhogy én egy szóval se állítottam az ellenkezõjét.  „Teljességgel hiányzik az ehhez szükséges nem törhetõ kis spácium”  – írtam.  A nem törhetõ kis spáciumot pedig nem helyettesíti sem a rövid, de törhetõ szóköz, sem a nem törhetõ, de hosszú szóköz.  A kettõ szükséges kombinációja pedig valóban hiányzik.
„A bekezdések tagolásával kapcsolatban nincs semmilyen technikai indok, ami az >>amerikai módi<< használatát indokolná.”  Technikai indok valóban nincs, csak lélektani:  a terjedõ szokás.  Éppen ezért nem is az általános bevezetését, hanem csakis a megengedését javasoltam.
Horváth úr a „számítógépesek” érdemeinek tudja be, hogy polgárjogot nyertek a magyar ékezetes betûk.  Az öndicséret alaptalan.  A „számítógépeseknek” csak a technikai részletmegoldásokat köszönhetjük, és éppen abban vannak nagy hiányosságok, például az ábécébe rendezésük megoldatlansága.  A kérdés lényegét a fejük felett oldották meg mások, köztük a könyvtári szabványosítás szakemberei.
„A számítástechnika nemzetközi, egy kis részében valóban technikai okokból meghatározó az angol nyelvû kultúra, de a magyar helyesírás és nyelvhasználat kívül esik ezen a körön.” Megint a ténybeli ismeretek hiánya ütközik ki Horváth Attila szövegébõl.  A számítástechnikának nem egy kis részében, és nem technikai okokból dominál az angol nyelvû kultúra, sõt az a kivétel, ahol nem ez dominál.  


Válas György
Budapest

- Azért lettem én az éhezőművész, mert az igazgató úr négy hónapja nem ad fizetést
- Azért lettem én az éhezőművész, mert az igazgató úr négy hónapja nem ad fizetést
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.