Szép, új világ!
Dr. Quittner Pál
informatikus és fizikus, professor emeritus
1. Megszüntetném a vasút és a közút szintbeli kereszteződéseiben az összes fém- és fénysorompót (úgyis ellopják belőlük a fémet és az akkumulátorokat). A közlekedés biztonsága érdekében feleleveníteném a vasúti közlekedés kezdetén keletkezett angliai ötletet: minden vonat előtt haladjon egy lovas ember, aki haranggal vagy kürtszóval figyelmezteti az embereket a közelgő veszélyre.
2. Ezt a jelzőrendszert kiterjeszteném az autópályák bevezető szakaszára is, természetesen csak addig, amíg az autópályákat végleg meg nem szüntetnék, és fel nem szántanák a helyüket.
3. Betiltanám a mobiltelefon használatát. Ezzel elérném, hogy nyilvános helyeken ne zavarjuk ember- és polgártársainkat fölösleges beszédünkkel. Mivel ezáltal egy idő múlva nem lesznek többé kidobott, elromlott vagy megunt készülékek, nagy mennyiségű veszélyes hulladéktól is megszabadulnánk. A mobiltelefon-hálózatok egészségre káros sugárzást kibocsátó átjátszótornyait is lebontanám. Helyükön speciálisan kiképzett szakembereket helyeznék el, akik füstjelekkel vagy dobokkal továbbítanák fontosabb üzeneteinket. Ez ellen még a pécsi környezetvédők fővárosi szimpatizánsai sem tiltakozhatnának, mert a budai hegyekben nem honos a bánáti bazsarózsa. De ha mégis az lenne, tudományosan bebizonyított tény, hogy a rendszeres dobpergés elősegíti e ritka növények fejlődését.
4. Betiltanám a gázzal és az elektromos árammal való fűtést és főzést. Ennek következtében energiafüggőségünk jelentősen csökkenne. További előny: kevesebb kábelre, csővezetékre lenne szükségünk, ezek ritkábban sérülnének meg, ritkábban kellene felbontani az úttestet. Megszüntetném a gyufák használatát is, hiszen ezek feje egészségre káros anyagot tartalmaz. Ha egy kisgyerek vagy egy nem kellőképpen iskolázott felnőtt naponta több tucat gyufa fejét leszopogatja, komoly veszélynek teszi ki magát. Fadarabok összedörzsölésével lehetne a főzéshez és a melegedéshez tüzet gyújtani. Ez a tevékenység egyúttal egészséges testmozgásra is kényszerítené az elpuhult fővárosi lakosokat.
5. Lebontanám a Várhegy tetejéről a királyi palotát. Ez a hatalmas épületmonstrum sokkal jobban zavarja az érintetlen természet szépségét, mint a Margit-szigettel szemben már egy évtizede épülő Globex-ház, melyből tudtommal még két emeletet el is vesznek az eredeti tervekhez képest. (Az építkezés nyilván azért szünetel, mert a városvédők még nem tudták eldönteni, hogy ezt a két emeletet az épület aljából, a közepéből vagy a legtetejéről vegyék ki.)
6. Nem fejezném be a Budapestet elkerülő körgyűrűt sem. Helyette lezárnám az összes Duna-hidat mindennemű járműforgalom elől. Így biztos megszűnne a fővároson áthaladó tranzitforgalom. Ha a rendőrség nem tudná megbízható módon megszervezni a lezárást, segítségül hívnám a taxisokat vagy a hídelzárásban már kellő tapasztalatot szerzett igaz magyarokat.
7. Az egészségünkről is megfelelőképp gondoskodnék. Az eddigi kórházbezárásokon túl becsukatnám az összes műveseközpontot, kardiológiai centrumot, megszüntetném az inzulin gyártását, és újrafelhasználható papírra nyomott plakátokon közölném az állampolgárokkal, hogy a természet a legjobb orvos. Természetesen ezeket a plakátokat a Tamási Miklós által is hiányolt, ízléses hirdetőoszlopokon helyezném el, melyeket addig, amíg a 4-es metró építkezése szünetel, soron kívül fel lehetne állítani.
8. A Népszabadságot nem papírra nyomtatva, hanem kőtáblába vésve juttatnám el az olvasókhoz. Így a Médialognak is könnyebb lesz a terjesztés. Kevesebb lesz a panasz a ki nem kézbesített lapok miatt. A kereskedelmi televíziókat azonban mindenképpen meghagynám. Mert ha azok nem lennének, megállna a fejlődés. Ha nem néznék naponta nívós műsoraikat, és nem hallgatnák üvöltő reklámjaikat, akkor a budapesti polgárok az előző pontokban felsoroltak megvalósulása után joggal azt hihetnék, itt van már a mennyország.
Dr. Quittner Pál
informatikus és fizikus, professor emeritus