Sunyi demokraták...
Ez annyira felkorbácsolta a kedélyeket, hogy a kormány habozott a rendeletet hatályba léptetni." Ezt állapította meg a brit szakszervezeti kongresszus és a Munkáspárt közös delegációja Budapesten. A Szocialista Internacionálénak Leon Blum-mal az élen szándékában állt akciót indítani a Trianonban készülődő területi rendezés legigazságtalanabb rendelkezéseinek megváltoztatásáért. Ettől akkor álltak el, amikor kollégáink meggyilkolásának híre megérkezett Párizsba. Az idézett dokumentumot egy Amerikában élő magyar demokrata és szenvedélyes antikommunista, Gereben István mutatta be a demokratikus ellenzék hagyományát őrző Beszélőben.
Somogyi Béla a Tanácsköztársaság idején elvi fenntartásai miatt nem vállalt funkciót. A Tanácsok Országos Gyűlésében a proletárdiktatúrát támadta. A Tanácsköztársaság bukása után a fehérterror rémtetteit jelenítette meg a Népszavában. Az Ostenburg-különítmény tisztjei ölték meg. Gyilkosait nem vonták felelősségre.
A minap ünnepelte az ország fele Prohászka Ottokárt, a következetes antidemokratát, aki mindkét diktatúrát üdvözölte. Most akarják eltüntetni a főváros térképéről Somogyi Bélát, a következetes demokratát, aki mindkét diktatúrával szembeszállt.
Ha ezzel az eltüntetéssel a következetes antidemokraták próbálkoznak, azt értjük. A sunyiságot nem értjük. A derék Rökk Szilárd, akinek a nevét annak idején a Somogyi Béláéval letakarták, már rég visszakapta utcája felét. A derék Pazeller Jakab kap utcát másutt. A Fidesz-KDNP kerületi frakciójának vezetője, dr. Gotthard Gábor azt nyilatkozza, nem ideológiai alapon kívánják megváltoztatni az utca nevét, de hát meg kell érteni, a civilek Molnár Ferenc utcát igényelnek. Persze. Mi egyebet igényelnének - a kerületben lévő Molnár Ferenc tértől tizenöt percre. Ugyanez a frakcióvezető az egy hónappal ezelőtti önkormányzati ülésen az önkormányzat lapjának beszámolója szerint még azt mondta: "Somogyi Béla nevét sem ismernénk, ha nem lett volna 50 évig kommunizmus." Párttársa, dr. Kocsis Máté fideszes alpolgármester szerint pedig "most jó alkalom lenne arra, hogy a kerület megszabaduljon a terhes örökségtől". Nekik kellene most elhinni, hogy majd esetleg keresnek másik közterületet vértanú kollégánknak...
A fent nevezettek csak akkor kezdtek el sunyítani, amikor tájékoztatták őket arról, hogy Somogyi Béla és Kun Béla nem egészen ugyanaz. De Csécsei Béla, a szabad demokrata polgármester már egy hónappal ezelőtt is azzal próbálkozott, hogy a táblák és a személyi okmányok cseréjének bonyodalmaira hivatkozva hárítsa el a kínos kezdeményezést, ahelyett, hogy kiállt volna a sajtószabadság legádázabb ellenségeinek áldozata mellett. Ugyanarról az úrról van szó, aki nemrég szenvedélyes nyílt levélben biztatta pártjának vezetőit az egyenes beszédre. Az SZDSZ kerületi frakciójának vezetője, Takács Gábor hivatásunk mártírjának eltüntetésére szavazott. A frakció négy tagja távol maradt a voksolástól.
Kire számítsanak ezek után a szólás és a szabadság barátai?