Szabad út, charterjárattal

Sokan nem gondolták, hogy egyáltalán megérik, mások viszont a csaknem két évtizedes előszobáztatást tartják hosszúnak. De a lényeg ugyanaz: a három hónapnál rövidebb turistaútra készülő magyaroknak - miután Bush elnök ma "nagy jelentőségű" bejelentést tesz a Fehér Ház kertjében - hamarosan már nem lesz szükségük vízumra az Egyesült Államokba.

Az egyoldalú vízumkényszer éppen annyira rossz, mint bármely féloldalas kapcsolat: az olyan barátság vagy házasság, amelyben csak az egyik partner ad. Az amerikai vízum ráadásul drága, beszerzése pedig komoly energiát emészt fel. Majdnem húsz éve, hogy Magyarország csatlakozott a szabadnak nevezett világrendhez, idestova annak is évtizede, hogy beléphetett a NATO-ba, s nem sokkal később az Európai Unióban is lehorgonyzott. Szeptember 11-e dacára - vagy éppen miatta - egyre égetőbbé vált az igény, Közép-Európában mindenképpen, hogy Amerika vízummentességgel jutalmazza új szövetségeseit. Ehhez képest érdekesen fest a kiváltságosok régóta változatlan huszonhetes listája. Nincs rajta Izrael vagy Törökország, Szaúd-Arábiáról nem is beszélve. Pedig Európán kívül nehéz náluk fontosabb partnereket elképzelnünk. Földrészünkről viszont négy törpeállam és Svájc is vízummentes, amely sem az EU-nak, sem a NATO-nak nem tagja. Ellenben ezúttal is kimarad Görögország, amely mindkettőben évtizedek óta jelen van. Emlékezhetünk terrorcselekményekre, az iszlám fanatizmus motiválta politikai gyilkosságra, amelyet belga, holland, brit (illetve kettős) állampolgárok követtek el. Az ő országaik rajta vannak a "szabadok" listáján, amelyen nem találunk viszont latin-amerikai államot. Ez átvezet egy másik szemponthoz: a vízumkérdés súlyos bevándorlási probléma is. A mentesség egyik formális előfeltétele a túltartózkodások egy szándékosan homályosan hagyott küszöbérték alatti száma. Évente 16 millióan érkeznek ide a huszonhetes klubból, s a végleg letelepülők száma évi félmilliós nagyságrendű. Közülük tízből négyen papírjaik lejártával egyszerűen itt felejtik magukat Amerikában.

Mindezt a kongresszus is tudja. Az illetékes szenátusi albizottság elnöke nemrég hitványnak nevezte az USA beutaztatási politikáját, a vízummentességet pedig annak lágy altestének. A kormány a Capitoliummal csatázik, a lobbisták pedig a sok kudarc és kétkedő legyintés dacára mindkettővel. Nemcsak a magyar (cseh, litván, dél-koreai stb.) turisták érdekeiről van itt szó. Az amerikai vállalkozások is sokat veszítenek vele, hogy partnereik akkor pattanhatnak csak fel az első gépre, ha van érvényes vízumuk.

Most kedvező, fordulatra alkalmat adó pillanat adódott. Az egész amerikai beutaztatási rendszer átalakul. Egy internetes engedélyeztetési rendszerbe vonják be fokozatosan Európát - attól függetlenül, hogy az adott ország eddig vízummentességet élvezett vagy sem. Kiterjesztik a repülőtereken a tízujjas lenyomatvételt. Igyekeznek nyilvántartani a kilépéseket. A zöld zónába vágyó újakkal kényes adatcsere-egyezményeket is könnyen hoztak tető alá. Légi hasonlattal: régóta bújtuk a menetrendet, de végül egy charterjárat repít az óceán túlpartjára.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.