Egy jobb világért...

Május 6-án jelent meg egy cikkem (A tétlenségre nincs mentség) a Népszabadságban a Millenniumi Fejlesztési Célok (MDG) megvalósításának fontosságáról. Az ENSZ ma kezdődő rendezvénye előtt ugyanerről szeretnék szólni.

A szerző az Egyesült Királyság budapesti nagykövete

Az új évezred kezdetén a világ vezetői egybegyűltek és megígérték, hogy minden tőlük telhetőt megtesznek annak érdekében, hogy a súlyos szegénységet 2015-ig a felére csökkentsék. Az együttesen megállapított Millenniumi Fejlesztési Célokat nyolc egyértelmű és mérhető célkitűzésben fogalmazták meg: ne legyen többé súlyos szegénység és éhínség; mindenki kapjon alapfokú oktatást; jussanak egyenlő jogok és lehetőségek a nőknek; csökkenjen a gyermekhalandóság; javuljon az anyák egészségügyi ellátása; szorítsuk vissza az AIDS-t, a maláriát és más trópusi betegségeket; tegyünk többet a természeti környezet fenntarthatóságáért és épüljön ki globális partnerség a fejlesztés érdekében.

Azóta a világ megmutatta, mire képes: mára 41 millióval több gyermek jár iskolába, évente 3 millió gyermekkel több marad életben, és 2 millióval több részesül AIDS-gyógykezelésben. A világ ugyan bebizonyította, hogy képes változtatni a helyzeten, de mindez nem elég. Még nem állunk közel a Millenniumi Fejlesztési Célok teljesítéséhez - pedig a lehetőség megvolna rá. Napjaink pénzpiaci eseményeinek közvetett hatásait és a recesszióról szóló véleményeket is figyelembe kell venni. Gazdag országokban élünk, akik pedig a Millenniumi Fejlesztési Célok hasznát látják, nagyon szegények. Rendelkezésünkre áll a megfelelő technológia, tudás és a szükséges erőforrások - csak akaratra van szükség.

Az ENSZ szeptemberi miniszteri értekezletének kiemelt témái a Millenniumi Fejlesztési Célok és az elérésükhöz szükséges lépések lesznek. A szervezet főtitkára, Ban Ki Moon magas szintű esemény összehívását kezdeményezte a világ kormányfőinek, vallási és üzleti vezetőinek, valamint civil társadalmi szervezetek képviselőinek részvételével, azzal a céllal, hogy a Millenniumi Fejlesztési Célokra irányuló erőfeszítéseket visszatereljék a megfelelő útra. A résztvevők megvitatják, miként lehetne a 2015-re vállalt kötelezettségeket 2010-ig teljesíteni. Ha a kezdeményezés sikerrel jár, akkor 2008 fordulópont lesz a világ életében.

A brit kormány a szociális egyenlőség globális kiterjesztésére törekszik. A szociális egyenlőség pedig együtt jár a gazdasági fejlődéssel és a jólét növekedésével. A szegénység csökkentése elősegítheti a gazdasági fejlődést, stabilabb társadalmak, kormányok és államok létrejöttéhez vezethet. A világban egyre erősebb a kölcsönös függőség. Nincs ország, amely teljes elszigeteltségben élne. Ami a fejlődő országokban zajlik, mindnyájunk számára fontos. Amit az ő érdekükben teszünk, nemcsak morális értelemben helyes, de a saját érdekeinket is szolgálja.

Sem az üvegházhatású gázok, sem a betegségek nem ismerik az országhatárokat. Ahhoz, hogy a drogkereskedelmet legyőzzük, a probléma gyökerét kell megtalálnunk. A drogok előállításának és csempészetének megállításához az kell, hogy a szegénységben élő termelők - pl. Afganisztánban - megfelelő bevételhez jussanak más növények termelésével. A munkanélküliség, a szegénység, a menekültáradat, az embercsempészet és a bizonytalanság konfliktusokhoz és terrorizmushoz vezet. E mindannyiunkat érintő problémák gyökerét azzal tudjuk megragadni, ha elősegítjük a békét, a stabilitást és a gyarapodást. Magyarország értékes munkát végez Afganisztánban az oktatás és az egészségügyi ellátás területén. Nagyon értékes támogatást nyújt a magyar kormány Gordon Brown brit miniszterelnök "Call to Action" (Felhívás cselekvésre) elnevezésű kezdeményezéséhez, mely a fejlődés felgyorsítására irányul. Magyarország az európai uniós partnerekkel ambiciózus cselekvési tervhez csatlakozott. Reméljük, hogy a magyar kormány magasabb szinten is szót emel a kezdeményezés érdekében. De nem csak az a fontos, amit a kormányok tesznek. Magyarország és a magyarok fantasztikus dolgokkal járulhatnak hozzá a célokhoz. Az országban működő nem kormányzati szervek már most is aktívak a fejlődő országokban. Magánemberként néha tehetetlennek érezzük magunkat, pedig mindenki tehet az ügy érdekében. Egyénileg is segíthetünk, ha érdeklődünk, információt gyűjtünk, támogatjuk a nem kormányzati szervek munkáját, a méltányos kereskedelem körében vásárolunk, megteszünk minden tőlünk telhetőt a környezet védelmében, ha kormányainkat ígéretei betartására ösztönözzük. Mindannyian vállalhatunk személyes kötelezettségeket annak érdekében, hogy a világot olyanná tegyük, amilyennek látni szeretnénk, és amilyenre szükségünk van.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.