Kiegyezés
A szerző író
Ideje lenne már belenyugodni, hogy a magyar liberalizmus baloldali. Kis János, az SZDSZ első elnöke szociálliberális pártnak nevezte a pártját. Ilyennek láttatta Solt Ottilia is. Az első ellenzéki szervezet az általa alapított Szegényeket Támogató Alap (SZETA) volt.
Ha személyi változás kell, Fodor Gábort javasolnám leváltásra. Számos "szakértő", "tekintélyes" vezető van az SZDSZ-ben, akinek nem kell Gyurcsány feje, de viszont választás sem 2010 előtt. Az ország már attól is fellélegezne, ha nem lenne folyton kampány, és a ciklusok rendben követnék egymást.
Mi ismerjük Gyurcsány Ferencet. Láttuk győzni, ott álltunk körülötte, és ünnepeltük. Úgy láttuk, hogy a vízen jár. Persze kiderült, hogy vízen járni nem tud, de ezt azért nem kell a szemére vetni. Nem volt az olyan régen, hogy a maihoz hasonló helyzetben már elsirattuk az MSZP-t, a szociálliberális kormányt - és Gyurcsány színre lépett. Ki hitte volna, hogy "kényelmes többséggel" hozza a győzelmet két évvel később? És ha most a népszerűsége lefelé ível? Ránk is hatna ellenfeleinek boszszúszomjas gyűlöletkampánya?
Mi történik az SZDSZ-szel, ha Fodor Gábor elintézi Gyurcsány "eltakarodását", és a kormány "elfut, de gyorsan"? Akkor már csak egy szívességet tehet a Fidesz érdekében: kiugrik a tizedik emeletről. Vagy lemegy kötéllel és szöggel az alagsorba, ahogy Köteles alelnök úr javasolta...
Jőni fog, ha jőni kell. A sírt, hol egy párt süllyed el, pártok veszik körül, az embermillióknak szemében örömkönny ül. Nem kell többet aggódni gyermekeikért, hogy egy szakállas bácsi megrontja őket, vagy drogot ad nekik. Végre nem lesz olyan párt, amely gondolkodik, ahelyett, hogy hinne, és a magyar érdekeket nem tartja fontosabbnak az egyetemes értékeknél.
Ha az SZDSZ megbukik, lelke rajta. Ha Gyurcsány Ferenc bukása árán, akkor meg is érdemli. Megmaradhatna, volna esélye, de legfeljebb 2010-ben, és csak akkor, ha az MSZP híveinek egy része rá szavaz. Azért, hogy bejusson a parlamentbe. Jelenlegi politikájával az SZDSZ szembefordítja magával az MSZP-t és választóinak azt a részét, amely nem kormánybuktatásra adott felhatalmazást. Ha sikerül magával rántania az MSZP-t, nem a tizedik emeletről a mélybe, csak abba a karanténba, amelyben a rendszerváltás után volt, a Fidesz elérte célját. Több mint kormányváltás. Magyarizmus.
Megéri? Megéri vállalni a felelősséget a kormány megbuktatásáért? Fodor Gábor oda tud állni választói elé, ha ő hozza a nyakukra Orbán Viktort? A Fidesz talán meghálálná az SZDSZ-nek a koránybuktatást? Ha megígérné is: épp ezt az ígéretét tartaná meg? El tudná fogadtatni a táborával, hogy az ősellenséget, a "nemzetárulókat" benn tartja a parlamentben? Lesz másik kis szövetségese a Fidesznek, ha koalíciót kell kötni, a Jobbik.
Gyurcsány Ferencnél liberálisabb szocialista politikus nincs a szocialista frakcióban, talán az egész MSZP-ben sincs. Hányszor fordulnak szembe vele liberalizmusa miatt idősebb, konzervatívabb párttársai? Ő volt az első modern szocialista politikus, aki nem viselte a múlt ballasztját, aki - mivel nem volt felelős sem az ötvenes évek pereiért, sem az ötvenhat utáni megtorlásért, bátran lehetett baloldali. Másrészt: nagyon igazságtalan lenne, ha nem ő avatná fel, nyitná meg, adná át azokat a hidakat, utakat, óvodákat, kollégiumokat, amelyeknek létrehozását az ő reformjai és az Európai Unió támogatásai tették lehetővé. Most másfél éven át tehetne szerethető dolgokat. Ezekhez az építkezésekhez ő teremtette meg a fedezetet. Ha felavatja, amiben része volt, álljunk mellé. A gyávaság nem elegáns dolog. Sötét öltönyhöz nem is illik.
Egyszer úgyis visszájára fordul a negatív kampány. Egyszer a verbális gyilkosok is megunják. Nem lehet valakit naponta megölni. Nem is hasznos. Az 1994-es kampányt Horn Gyulának a jobboldal csinálta. Már mindenki tudta, hogy pufajkás volt, az ötödik Híradó-riport és a hatodik háttérműsor után ezt már a legcsekélyebb értelmű választó is megjegyezte. Aztán ezzel együtt elfogadták.
Az SZDSZ utoljára. Mert először azt mondták, esetleg együtt kormányozhatnak az MSZP-vel, de Horn Gyulával soha. Aztán Medgyessy Péter ellen volt kifogásuk. Rossz szokás beleszólni, ki legyen a szocialisták miniszterelnöke. Bízzák az MSZP-re. No de mondta most valaki, hogy Gyurcsány Ferenc beáldozása esetén az SZDSZ visszamegy a koalícióba? Nem is ígérték. Ismerünk valaki mást az MSZP-ből, aki, ha győzni nem is tud, legalább váltópártként elnavigálja a pártot erős ellenzékben? Ha nem, akkor minek a váltás? Merő figyelmességből, hadd örüljön az ellenzék? Ha bukunk, együtt bukunk. De az sem mindegy, mikor. Ha 2010-ben, az nem lesz olyan megalázó, és addig még befejeződhetnek a beruházások, amelyek helyén a Fidesz gödröt hagyna. Nem véletlenül siet a Fidesz. Ilyen népszerű soha többet nem lesz. Ha két év haladékot kapunk, azok legalább békeévek lesznek. Úgyis mi leszünk a hibásak. Minden megszorító intézkedésért, áremelésért, reálbér- és nyugdíjcsökkentésért, beomló alagútért, felgyújtott iskoláért, közlekedési balesetért, mi ketten, az MSZP és az SZDSZ. Mondhatják a szabad demokraták, hogy ők nem is, hogy ők már rég kiléptek a kormányból. Mondhatnák, de nem mondhatják, mert nem lesznek ott, és nem kérdezi meg őket senki. Sokat tehetünk azért, hogy minél kevesebb legyen az áldozat és a veszteség. Öngyilkosságra nem adtunk felhatalmazást. Megbuktatásunkat bízzuk ellenfeleinkre.