A szerk: Három csapás
A Fidesz számára különösen fontos kérdésben megy szembe az ombudsman a kétharmaddal, mert azt állítja: alaptörvény-ellenes a „három csapás”. Az alapvető jogok biztosa nem a bűnözőket félti persze, csupán azt állítja, sérti a hatalommegosztás elvét, ha a bírónak élefogytiglanra kell ítélnie azt, akit a harmadik, személy elleni erőszakos bűncselekmény miatt ültetnek a vádlottak padjára.
Székely Lászlónak az a baja ezzel, hogy a bíróságot kész helyzet elé állítják, s megfosztják a mérlegelés lehetőségétől. Ez pedig egy jogállamban nem ildomos, hiszen a bíró dolga, hogy döntsön például arról, milyen büntetés jár. De a szabályozás az ombudsman szerint azért is visszás, mert ha valaki egyszerre gyilkol meg három embert, nem kötelező, csak lehetőség a legsúlyosabb büntetés kiszabása.
Az alapjogi biztos ezért felszólította az igazságügyi minisztert, hogy kezdeményezze a parlamentnél a törvény módosítását. Hogy lesz-e foganatja, nem tudni, az viszont biztos: a Fidesznek ez nagyon fájhat. A bűnözés elleni határozott fellépés a 2010-es kampány egyik hívószava volt, s a „három csapásnak” fontos szerepet szántak abban, hogy két hét alatt rendet tegyenek az országban. Más kérdés, hogy ez sem sikerült.
Az ombudsman viszont igyekszik megtartani ígéretét, és őrzi a szakmai presztízsét. Igazán kínos kérdésekben eddig nem konfrontálódott a hatalommal, de fellépett már a gyermekek, a fogyatékkal élők, sőt a kishantosi biogazdálkodók érdekében is. Most viszont orrba vágta a Fideszt. Méghozzá nem akárhogy. Még lehet két csapása.
Aztán akár ő is kegyvesztetté válhat.