Dési András: Papcsák-csel
Széttárták ugyan a karjukat itthon a kormányzati illetékesek, hogy nekik Bakuból pecsétes levelekben ígérték meg: az örmény tiszttársát legyilkoló katona otthon leüli a büntetését. Ült az, de nemzeti hősként, ünnepi asztalnál. Még házat is kapott. Lett is belőle nemzetközi botrány, Washingtonban és Moszkvában is összevonták a szemöldöküket, hogy a magyarok mit köpnek bele a karabahi konfliktusba.
A dühbe gurult örmények bosszúból felfüggesztették a magyarokkal a diplomáciai kapcsolatokat. Több mint egy év elteltével, amikor Jerevánnal még mindig fagyos a viszony, de már Safarovról senki sem beszél, újabb akciót eszeltek ki az azeriek. Ezúttal kerülővel jöttek, az azeri állami pénzekkel bőségesen ellátott, a nemzetközi örmény lobbit ellensúlyozni hivatott londoni székhelyű szervezet, a The European Azerbaijan Society (TEAS) kereste meg a Fideszt.
A hegyi-karabahi konfliktusra vonatkozóan küldtek át kérdéseket, azzal, hogy ők rendszeresen kikérik nyugati politikusok és befolyásos személyek állásfoglalását. A Fidesz külügyi kabinetje meg is küldte a válaszokat. Hivatott személynek, Papcsák Ferenc fideszes képviselőnek, az Országgyűlés azeri–magyar baráti tagozatának társelnökének az aláírásával ment ki a levél.
A válaszok az Európai Unió és az ENSZ Biztonsági Tanácsa vonatkozó állásfoglalásait tükrözték, de a megfogalmazás mégis azt a benyomást keltette, hogy a zuglói polgármester nevében írt angol nyelvű levél mindenért az örményeket tette felelőssé. Érezte a TEAS is, hogy kincs van a kezében, a válaszokból kanyarított is egy bősz sajtónyilatkozatot, és eljuttatta azeri hírportálokhoz.
A bakui médiamunkásoknak pedig elég volt azzal megfejelniük cikkeiket, hogy „országok és nemzetközi szervezetek sora szólítja fel Örményországot, vonja vissza csapatait a megszállt területről”, utána már szerkeszthették be Papcsák képviselő válaszait. A világhálónak köszönhetően a cikkek Magyarországra is eljutottak. Papcsák közleményben tiltakozott, hogy ő azeri újságírónak nem nyilatkozott, és egyébként is elhatárolódik a neki tulajdonított mondatoktól. A TEAS viszont megerősítette, hogy Papcsák válaszolt a kérdéseikre. Annyiban igazat adtak neki, hogy újságírónak nem nyilatkozott.
A sajtómunkát elvégezték ők. Papcsák képviselő pedig kőkeményen elhatárolódott Papcsák képviselőtől. Igen, saját magától. Ennél groteszkebb helyzetet nehéz elképzelni. A néhai Örkény István írhatott volna ebből akár egypercest is. Annyit érdemes hozzátenni: Magyarországnak a kínos Safarov-ügy után jobb távol tartania magát az azeri–örmény konfliktustól. Egyszer már mélyen belenyúlt az Orbán-kormány ebbe a darázsfészekbe, nem kellene ebből rendszert csinálni. Mert azzal nem csak magát égeti. Az országot is.