Lencsés Károly: Mozognak a rácsok

A jogállamiság fontos jellemzője az igazságszolgáltatás kiszámíthatósága. Mindenki tudhatja, mikor követ el jogsértést, és ebben az esetben milyen büntetésre számíthat. Ma nálunk gyakorló ügyvédek azt mondják, hogy a megbízóiknak semmit nem ígérhetnek. Politikusok esetében pedig végképp nem. Megbecsülhetetlen, mi történik majd.

Egy a napokban született verdikt is mutatja, mekkora a bizonytalanság. Felmentették ugyanis Erzsébetváros és Zugló volt szocialista, illetve SZDSZ-es polgármesterét első fokon, miközben állítólag egymás jó embereivel összességében ötvenmilliós értékben kötöttek szükségtelen tanácsadói szerződéseket.

Az egykori erzsébetvárosi elöljáró nemrég a vád szerinti több százmilliós ingatlanpanamát úszott meg – előzetesben már letöltött – másfél évvel, miközben bűnszervezetben való részvételt olvastak volna a fejére, és kinézett neki vagy tíz év. Ugyanebben az ügyben egy év felfüggesztettre ítélték viszont azt a volt képviselőt, akinek összesen annyi a „bűne”, hogy az önkormányzattól egy mobiltelefont fogadott el, és a számlát is a helyhatóság állta. Hogy van ez?

Üzletszerűen és szintén bűnszervezetben elkövetett vesztegetés gyanújával állították bíróság elé a HM több tábornokát. A kár a nyomozó hatóság szerint kétszázmillió forint. A 17 vádlott közül 15-öt első fokon nem találtak bűnösnek. Miként Újbuda egykori szocialista polgármesterét sem, akit pedig hivatali visszaéléssel gyanúsítottak.

Másoknak más sors jutott. Zárt ajtók mögött folyt az eljárás az úgynevezett kémügyben, amelynek egyik vádlottja nagyvad: Gyurcsány volt minisztere. Ő felbujtóként – egyelőre nem jogerősen – két év tíz hónapot kapott. Annyit, mint az, akit felbujtott, a Nemzetbiztonsági Hivatal korábbi vezetője. Egy példátlanul súlyos állam elleni bűncselekmény esetén, amivel vádolják őket, ez nevetséges büntetés.

A legfurább ítélet a Zuschlag-ügyben született. A volt ifjúszocialista nagyjából hetvenmilliós pályázati pénzt nyúlt le, de nem a saját zsebére dolgozott, hanem a szívéhez közel álló szervezetek programjainak – kétségkívül törvénytelen – finanszírozása volt a cél. Őt maffiabűnözőnek minősítették, és bár a kár nagy részét megtérítette, hat évet ült. Talán nem tévedünk nagyot, ha azt mondjuk, ennyiért bárki más felfüggesztettet kap.

Az igazságszolgáltatás tehát egészen különös fordulatokat produkál. Valami hiba lehet a gépezetben. A nyomozók felejtettek el nyomozni, a vádhatóság képtelen tisztességes vádiratot összeállítani vagy a bíróság ítélkezik összevissza? Esetleg arról van szó, hogy a politika telepedne rá a rendszerre, és van bíró, aki ellenáll, más beáll a sorba, sőt előz?

Mindenesetre most új helyzet állhat elő: Fideszhez közeli (kormány)-intézmény egyik vezetője is rács mögé került. A vidékfejlesztési hivatal főembere és három társa állítólag több százmilliós csalásra készült, és ha a „mobiltelefonos” ügyben egy év járt, akkor – persze csak, ha a gyanú igazolódik – a tényleges életfogytig sem lenne váratlan. Valójában persze bármi megtörténhet. Akár az is, hogy a rendőrök esetleg most sem azokat viszik el, akik rászolgáltak.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.